Zlaté Piesky zostanú bez nového športového areálu
Mal to byť moderný športový komplex, ktorý by Bratislavčanom ponúkol skutočný „Relax“ nielen vo forme aktívneho oddychu, ale tiež rehabilitačné služby či ubytovanie vo forme apartmánov alebo hotelových izieb. No akokoľvek zaujímavo tento projekt vyzeral, realizovať sa nakoniec nebude.
Ako uvádzal investor, spoločnosť Ipe-Consult s.r.o., vo svojom investičnom návrhu, projekt vychádzal zo snahy zatraktívniť okolie jazera Zlaté Piesky a celoročne oživiť brehy vodnej plochy funkciami, ktoré by neboli iba sezónne a poskytli by rekreantov možnosť celoročného športovo relaxačného vyžitia. Aby ste si ho vedeli lepšie predstaviť, nachádzať sa mal na juhozápadnej strane Zlatých Pieskov s prístupom od Studenej ulice, kde sa v súčasnopsti nachádza skládka stavebného odpadu a malo ísť o vybudovanie niekoľkých športovísk a ubytovacích kapacít vrátane hotela. V širšom kontexte malo ísť o napojenie na nábrežnú promenádu pre peších aj cyklistov cyklistickým chodníkom s množstvom atrakcií. Promenáda by spájala už existujúci kemp a pláže jazera na severe s gastronómiou a obchodmi nachádzajúce sa v obchodnom centre Soravia Schopping Centre.
Celý projekt sa mal skladať z troch sektorov, na ktorých by sa nachádzali prevádzky celoročného športového vyžitia, ako napríklad fitness, tenisové a squashové kurty, multifunkčná šporotová hala s možnosťou riešenia ľadovej plochy, zdravotné diagnostiocko-rehabilitačné centrum, hotel a apartmánové ubytovanie. Pokiaľ ide prvý sektor, tu do úvahy prichádzali dva varianty: v prípade prvého investor navrhoval do projektu vtiahnuť vodnú plochu, ktorá by nadväzovala na jazero Zlaté Piesky. Druhý variant počítal s vybudovaním samostatného jazera bez napojenia na Zlaté Piesky. V každom prípade vodná plocha podľa oboch variantov mala byť určená na športovo-rekreačné účely, čiže vodné športy a v zime prípadne aj korčuľovanie. Okolo vodnej plochy mali byť umiestnené troj- až štvorpodlažné stavby ponúkajúce ubytovanie v apartmánoch. V tomto vnútrobloku malo vzniknúť prostredie pre šport a relaxáciu návštevníkov, K dispozícií by mali ihrisko a vonkajšiu bežeckú dráhu. Zároveň tu mala figurovať trojpodlažná športová hala.
Dominantnou stavbou v druhom sektore mal byť hotel, ktorého pôdorys mal mať tvar písmena V. Otvárať sa mal smerom k vodnej hladine. Pokiaľ ide o jeho výšku, mal sa vyznačovať tromi až piatimi nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Posledný, tretí sektor, bol určený pre šport, relax a zdravotnú rehabilitáciu. Nachádzať sa tu mala aj dvojpodlažná športová hala a vonkajší tenisový kurt s možsnoťou prekrytia v zimnej sezóne.
Stavať sa nebude…
Výstavba mala začať ešte v roku 2011 s tým, že tento rok, čiže 2013, mala byť úspešne dokončená. Predpokladané investičné náklady predstavovali necelých šestnásť miliónov eur. Stavať sa však nebude. Podľa informácií uvedených na stránke informačného portálu ministerstva životného prostredia investor svoj návrh na posúdenie vplyvov na životné prostredie štvrtého januára vzal späť, čo znamená, že predbežne s realizáciou projektu nepočíta. A to je pre obyvateľov hlavného mesta do značnej miery negatívna informácia, pretože kvalitných športovísk sa na jeho území nenachádza ani zďaleka toľko, ako by sa patrilo.
autor: Andrea Kolesárová