21.11.2024

Zaha Hadid, projekt Čulenova a Bratislava

Svet pozná mnoho skvelých architektov, ale len jednu Zahu Hadid. Je to totiž jedna z najjagavejších hviezd na nebi modernej architektúry. O to potešujúcejšie je, keď sa realizácia jej návrhov má objaviť aj v našom hlavnom meste.

Zdroj: pentainvestments.sk

Na mieste, ktoré kedysi patrilo Bratislavskej teplárenskej, by sa už od budúceho roku malo začať s realizáciou rozsiahleho projektu, ktorý by do Bratislavy mal priniesť architektúru v znamení tej najvyššej kvality. Ide o projekt Čulenova, v ktorom svoje sily spojila developerská skupina Penta Investments a slávne architektonické štúdio Zaha Hadid Architects. To bolo vybraté v medzinárodnej súťaži a odbornú komisiu presvedčilo svojím návrhom typickým pre slávnu Zahu Hadid, čiže architektúrou organických tvarov.

Podľa medializovaných informácií by malo ísť o rozsiahly komplex určený nielen na administratívne účely, ale aj na bývanie. Pozostávať by mal z piatich 28 poschodových veží, z ktorých tá prvá by sa mala začať stavať už v budúcom roku. Celková prenajímateľná plocha by po finálnom dokončení projektu mala dosiahnuť veľmi zaujímavých 36 tisíc metrov štvorcových.

V areáli pripravovaného polyfunkčného komplexu sa však nachádza jeden z príkladov klasickej slovenskej industriálnej architektúry, za ktorou sa skrýva meno legendárneho slovenského architekta Dušana Jurkoviča. Ide o budovu teplárne, o ktorej zachovaní bola pred nejakým časom pomerne vášnivá polemika. Bratislavskí aktivisti sa totiž obávali, že po predaji pozemkov spoločnosti Penta Investments sa táto rozhodne tepláreň zbúrať a Bratislava príde o ďalšiu cennú architektonickú pamiatku. Ich obavy sa však našťastie nenaplnili a zrekonštruovaná tepláreň sa stala plnohodnotnou súčasťou projektu Čulenova.

Pár slov o Zahe Hadid

Ak za nejakým projektom stojí Zaha Hadid, držiteľka Pritzkerovej ceny za architektúru, vo svete to okamžite vyvolá veľký záujem,. Jej meno je totiž zárukou, že nepôjde len tak o nejakú obyčajnú výstavbu. Práve preto by na tomto projekte mohla Bratislava len a len získať a urobiť si vo svete dobré meno ako mesto, ktoré dokáže oceniť architektúru tej najvyššej kvality. Organické tvary Zahi Hadid k nej totiž v každom prípade patria a jej výtvory, či už na poli architektonickom alebo dizajnérskom, obdivujú odborníci aj laici.

Architektúra tejto britskej architektky irackého pôvodu vychádza z takzvaného dekonštruktivizmu. Ten sa vyznačuje akousi nepravidelnosťou a takisto pomerne vysokou dávkou neformálnosti. To sú práve tie atribúty, vďaka ktorým Zaha Hadid vytvára budovy organických tvarov, čo je v určitej miere vidieť práve aj na projekte Čulenova. Často sa jej výtvorom dáva prívlastok „futuristické“, čo je niekedy myslené nie práve v tom najpozitívnejšom zmysle. Aj medzi profesionálnymi architektmi sa totiž nájdu takí, ktorí majú stále trochu konzervatívnejší prístup a tak sa im podobné diela zdajú byť, jemne povedané, prehnané. Vnímanie umenia, ku ktorému rozhodne patrí aj architektúra, sa však veľmi rýchlo vyvíja a to práve spôsobom, aký už roky predznamenáva práve Zaha Hadid. Môžeme byť teda právom pyšní na to, že návrh z dielne jej architektonického štúdia zrejme vyrastie aj v našej Bratislave.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.