21.11.2024

V Bratislave vznikne Pavilón lekárskych vied SAV

Na stránkach nášho magazínu vám obvykle prinášame správy o výstavbe komerčných či rezidenčných projektov. Preto bude zaiste zaujímavé pozrieť sa aj na projekt v zásade nekomerčný. Ide o takzvaný Pavilón lekárskych vied Slovenskej akadémie vied, ktorý by mal vyrásť v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves na Dúbravskej ceste.

Zdroj: sav.sk

Na mieste, kde by už v roku 2015 mal stáť zrealizovaný Pavilón lekárskych vied SAV, sa v súčasnosti nachádza nefunkčná a nepoužívaná budova, ktorá je takisto, podobne ako celý areál, vo vlastníctve Slovenskej akadémie vied. Táto inštitúcia sa teda rozhodla projekt zrealizovať na svojom pozemku, čo je rozumné najmä z hľadiska financií. V novovybudovanom areáli by sa malo nájsť miesto pre šesť výskumných lekárskach ústavov. Štyri z nich sa presunú z iných bratislavských lokalít a dva ústavy sa presunú len v rámci areálu. Konkrétne sa budú v pavilóne nachádzať tieto ústavy Slovenskej akadémie vied: Ústav experimentálnej onkológie, Ústav pre výskum srdca, Ústav molekulárnej fyziológie a genetiky, Ústav normálnej a patologickej fyziológie, Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie a Ústav experimentálnej endokrinológie. Súčasťou areálu bude takisto centrálny zverinec, kde budú umiestnené zvieratá určené na výskumy. Aby sme upokojili zástancov práv zvierat, v tomto prípade pôjde len o myš laboratórnu a potkana laboratórneho, čiže o dva druhy hlodavcov, ktoré sú pre takéto výskumy doslova nepostrádateľné. Podľa predloženého zámeru pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie by sa výskumný lekársky pavilón mal vyznačovať deviatimi poschodiami plus dvoma podzemnými podlažiami určenými na parkovania vozidiel.

Pozitívny krok pre slovenskú lekársku vedu

Ako zo zámeru vyplýva, pavilón bude výlučne slúžiť na účely vedy a výskumu. Ide preto o zaujímavé vykročenie smerom ku koncentrácií výskumných ústavov na jedno miesto, ako to býva zvykom vo vyspelých krajinách. To je aj cesta, ktorou sa Slovenská akadémia chce vydať. Hovorí sa o tom aj v spomínanom zámere: „V neposlednom rade je areál SAV, predstavujúci približne 30 hektárov, na Dúbravskej ceste určený výhradne na vedu a výskum, čo dovoľuje počítať s modernizáciou existujúcich ústavov, respektíve sústreďovanie ústavov do jedného areálu a vytvorenie centra vedy a výskumu Slovenskej republiky. Nakoľko sa za posledné obdobie približne dvadsať rokov nerealizovali žiadne stavby, ktoré by vedu a výskum na Slovensku posunuli na európsku úroveň aj pracovným prostredím, investor očakáva kladné stanoviská voči svojmu zámeru.“

Slovenská akadémia vied by však v tomto prípade chcela vykročiť správnou cestou aj vzhľadom k životnému prostrediu. Energiu na prevádzku pavilónu totiž okrem obvyklých zdrojov chce čerpať aj prostredníctvom fotovoltaických článkov. Konkrétne ide o využitie fotovoltaickej elektrickej energie s umiestnením panelov na streche objektu, čo predstavuje plochu približne dvetisíc metrov štvorcových. Ročná produkcia elektrickej energie by pri 1800 metroch štvorcových panelov mala byť teda asi 137,7 Megawattov.

Koľko bude stáť?

Ako to býva pri všetkých podobných projektoch, kritérium, ktoré najviac zaujíma nielen všetky zúčastnené strany, ale aj verejnosť, je financovanie výstavby. Pokiaľ ide o Pavilón lekárskych vied SAV, podľa predloženého zámeru by malo ísť o investíciu vo výške 25 miliónov eur. Samotná výstavba by sa mala začať realizovať už v tomto roku, pričom dokončenie a začiatok prevádzky je naplánované na rok 2015.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.