22.11.2024

Taká malá byrokracia alebo ako vybaviť trvalý pobyt

Je síce pravda, že Slovensko v mnohých veciach za posledné roky pokročilo, práve preto nás paradoxne niekedy prekvapí, keď narazíme na zdanlivo nepotrebnú byrokraciu. Tak je tomu aj v prípade, že si pri zmene bydliska potrebujete vybaviť nový trvalý pobyt.

Prvá cesta na mestský úrad

Ak sa presťahujete do svojho nového a vysnívaného domu či bytu alebo minimálne do „niečoho svojho“, hoci to až tak vysnívané nie je, pripravte sa na takú menšiu úradnú „odyseu“. Nie, samozrejme, nechceme preháňať, sú aj horšie vybavovačky, ale predsa len… Nuž, poďme sa pozrieť na to, čo všetko ste pri tomto úkone povinní vykonať. Ako prvý cieľ si zákon pre vás vybral mestský alebo obecný úrad, respektíve v prípade Bratislavy alebo Košíc magistráty jednotlivých mestských častí. Stačí vám, keď si na úrad prinesiete svoj občiansky preukaz. V prípade, že ste na trvalý pobyt chceli prihlásiť aj svoje dieťa s vekom pod pätnásť rokov, ktoré ešte občiansky preukaz nemá, je potrebné, aby ste pribalili aj jeho rodný list.

Občiansky preukaz však sám o sebe nestačí. K nemu si nezabudnite vziať takisto list o vlastníctve, respektíve spoluvlastníctve budovy, ktorú chcete „využiť“ na miesto svojho trvalého pobytu. No v prípade, že nie ste vlastníkom daného objektu, ale len podnájomníkom, je potrebné vybaviť si súhlas od vlastníka, prípadne vlastníkov, že s vaším trvalým pobytom nemajú žiaden problém a súhlasia s ním. Ďalej vypíšete takzvaný prihlasovací lístok a následne by daný mestský úrad mal ohlásiť zmenu trvalého pobytu v mieste, kde ste bývali doposiaľ. Nebude vás to ani nič stáť, za prípadné potvrdenie o trvalom pobyte však zaplatíte tri eurá.

Hrozí nejaká pokuta?

Našťastie nie. Aj keby ste niekoľko rokov zmenu trvalého pobytu ignorovali, žiadne sankcie vám zo zákona nehrozia. Vlastne nie ste ani povinní si trvalý pobyt vôbec vybaviť. Len pri prechodnom pobyte by ste ho do deväťdesiat dní mali nahlásiť. No ani v tomto prípade, ak ste si túto povinnosť nesplnili, vám žiadne pokuty nehrozia. Takže je tu tak trochu na miesta otázka, či má vôbec zmysel si trvalý pobyt vybavovať? Odpoveď je však taká, že áno, minimálne kvôli prípadným ďalším prieťahom s úradmi. Zdravotná poisťovňa, plynárenská spoločnosť, elektrárne, mobilný operátor, pošta, samozrejme polícia kvôli vybavovaniu nového občianskeho preukazu – to sú len základné inštitúcie, ktoré by v každom prípade mali vedieť o zmene vášho nového trvalého bydliska. Vezmite si napríklad takú zdravotnú poisťovňu: ak zmenu svojho trvalého pobytu nenahlásite tejto inštitúcií, môžete dostať pomerne „mastnú“ pokutu. Takže aj keď je zákon v tomto ohľade pomerne benevolentný, určite je lepšie, ak si nový trvalý pobyt čo najskôr vybavíte.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.