Štrkovec a výstavba
Kto pozná jazero v bratislavskej mestskej časti Ružinov s názvom Štrkovec a aspoň raz sa okolo neho prešiel, zrejme pochopí miestnych obyvateľov, ktorí sa k plánovanej výstavbe rôznych projektov na tomto mieste stavajú pomerne odmietavo. Štrkovec je totiž taká malá oáza pokoja uprostred veľkomesta a mnoho ľudí by chcelo, aby to tak aj zostalo.
Štrkovec je však príťažlivou lokalitou nielen pre bežných ľudí, ktorí hľadajú oddych a relax, ale aj pre investorov a developerov, ktorí radi využijú každú príležitosť na realizáciu nových projektov. V okolí jazera ich bolo plánovaných niekoľko. Malo ísť napríklad o prestavbu staršej budovy hotela Junior, ba dokonca sa premýšľalo aj nad jeho zbúraním a nahradením niečím úplne novým. Oproti jazeru, na Bajkalskej ulici, mal vyrásť aj komplex troch veží, ktorý mala v úmysle postaviť finančná skupina Penta. Ružinov by tak dostal 440 nových bytov, miestnym sa však nepáčila najmä výška najvyššej budovy spomedzi týchto veží. Údajne mala dosahovať až 120 metrov, čo bolo podľa mnohých laických aj odborných názorov jednoducho v tejto mestskej časti nemysliteľné. Predpokladané investície na tento projekt boli 35 miliónov eur.
Z Albirea Monte Verde
Najnovším projektom, ktorý by mal vyrásť v bezprostrednej blízkosti jazera, je jedenásťpodlažný bytový dom s názvom Monte Verde. O jeho realizáciu sa investor, bratislavská spoločnosť Urbicom a.s., pokúšala už pred niekoľkými rokmi. Vtedy však malo ísť o bytový dom s názvom Albireo a namiesto jedenásť mal mať až dvadsaťštyri podlaží. To sa stretlo v veľkým odporom miestnych obyvateľov a tak sa investor rozhodol svoj projekt zmeniť. Ten by mal v blízkej dobe vyrásť na parkovisku pri jazere a malo by ísť o komplex troch prepojených budov. Nemalo by ísť však len o byty, ktorých by sa tu malo nachádzať 63, ale aj o kancelárskej priestory či fitness centrum, prípadne iné služby. Ako sme spomínali, maximálny počet podlaží v prípade tohto architektonicky zaujímavého projektu by bol jedenásť. Druhý blok by sa vyznačoval ôsmymi a tretí šiestimi poschodiami. Predpokladané investície by mali dosiahnuť 10,8 milióna eur.
Čo na to Ružinov?
Obyvatelia Ružinova si však dobre uvedomujú hodnotu Štrkoveckého jazera a tak veľmi citlivo prehodnocujú každý podnikateľský zámer a projekt, ktorý sa v tejto lokalite plábuje zrealizovať – spomenúť môžeme napríklad iniciatívu „Záchrana Štrkoveckého jazera“. V tomto smere Ružinovčanom vychádza v ústrety aj miestna samospráva, ktorá na internete pripravila zaujímavý projekt s názvom „Poriadok v Ružinove“. Ten podľa vyjadrenie ružinovského primátora Dušana Pekára uvedenom na stránke vznikol preto, aby bola aj verejnosť zapojená do toho, ako ovplyvniť tvár Ružinova. „Chceme nastoliť poriadok vo výstavbe formou územných plánov zón, ktoré určia presné mantinely investorom. V roku 2012 začíname s územnými plánmi zón v citlivej lokalite okolo Štrkoveckého jazera. Budeme radi, ak sa k budúcej tvári Ružinova prostredníctvom tejto webstránky vyjadríte aj vy. Využite svoju možnosť ovplyvniť vaše susedstvo a vyjadrite svoj názor v časti Návrh územných plánov zón.“, uvádza sa na spomínanej stránke.
Ružinovčania tak majú šancu sa nielen presne dozvedieť, v ktorej z troch pripravovaných územných zón sa aký projekt chystá, zároveň sa k nemu môžu aj vyjadriť. Napokon, ako sa ďalej uvádza na stránke „Poriadok v Ružinove“, „Našim snažením je robiť prácu správne. V tomto prípade je to architektúra, ktorá nezavadzia, nepokazí náladu, nezasahuje škodlivo do prostredia, v ktorom sa nachádza. Je tvorená tak, aby slúžila všetkým, ktorých sa dotkne.“
autor: Andrea Kolesárová