Stav nehnuteľnosti a jeho informačná hodnota
Pôvodný stav, čiastočná alebo kompletná rekonštrukcia? Údaj, ktorý v inzeráte sotva prehliadnete. V tom lepšom prípade vás majiteľ oboznámi so stavom nehnuteľnosti podrobne, v tom horšom ponechá priestor vašim doplňujúcim otázkam. Strohý text nie je prehrešok, len skromná pomôcka. Opýtať sa majiteľa, čo všetko a kedy bolo zrekonštruované, je predovšetkým vo vašom vlastnom záujme.
Výhoda alebo nevýhoda? V texte súkromného inzerátu sa často stretnete s vetou, že „Budúci majiteľ si môže nehnuteľnosť rekonštruovať podľa vlastných predstáv.“ Na jednej strane máte dojem, že sa vám majiteľ medzi riadkami ospravedlňuje, na druhej strane vám ponúka návod ako sa na danú nehnuteľnosť máte pozerať. Pôvodný stav si vždy vyžaduje investíciu, a preto si kúpu takejto nehnuteľnosti treba vopred dobre zvážiť. V závislosti od veku stavby a rozsahu rekonštrukcie, prípadne prestavby dispozičného riešenia počítajte i s vynaložením nemalého časového úsilia. Za pôvodným stavom sa v texte môže skrývať dezolátny stav, alebo aj zachovalý pôvodný stav. Pre istotu sa o tom dôkladne informujte u majiteľa nehnuteľnosti. Výhodou pôvodného stavu sú vopred známe nedostatky, ktoré nie sú zamaskované viac či menej uspokojivými úpravami.
Čiastočná rekonštrukcia
Podľa zákona platí, že je za novostavbu považovaná max.päťročná nehnuteľnosť. Toto časové vymedzenie rovnako platí pre rekonštrukciu. Nevedomosť niektorých majiteľov stále spôsobuje, že svoju nehnuteľnosť nekriticky označia za čiastočne zrekonštruovanú, hoci jej zmodernizovanie realizovali pred dvadsiatimi rokmi. Je fakt, že čiastočná rekonštrukcia predstavuje rekonštrukciu na etapy, resp. nie úplnú rekonštrukciu. Ako rozpoznáte čiastočnú rekonštrukciu od pôvodného stavu? Jednoducho.V prípade, že došlo k výmene iba plastových okien alebo plávajúcej podlahy, správne by sa malo uviesť, že sa jedná o pôvodný stav s upozornením na menšiu rekonštrukciu (napr. pôvodný stav s menšou úpravou – plastové okno, plávajúca podlaha). Ak majiteľ popritom vymenil kuchynskú linku či vymuroval jadro, už má nárok svoju nehnuteľnosť označiť za čiastočne zrekonštruovanú.
Kompletná rekonštrukcia
Vskutku bizarne znejú inzeráty o kompletnej rekonštrukcii, z ktorých sa zároveň dozviete, čo všetko zrekonštruované nebolo. Za kompletne rekonštruované nehnuteľnosti nepokladajte tie, ktoré nemajú zmodernizované okná, dvere, podlahy, elektrické rozvody a vykurovanie. Kompletná rekonštrukcia si vďaka svojej podstate žiada drobnú analýzu. Buď ju majiteľ vykonal s menším objemom finančných prostriedkov a siahol po menej kvalitných a ušľachtilých materiáloch, alebo rekonštrukciu realizoval nadštandardne, prípadne s dôrazom na luxus. Nemenej dôležitý je vkus majiteľa, ktorý môžete a nemusíte akceptovať. Výhodou pre vás je nájsť nehnuteľnosť tesne po dokončení rekonštrukcie alebo nehnuteľnosť, ktorá nebola zo známych či neznámych príčin po rekonštrukcii doposiaľ vôbec obývaná.
Stav nehnuteľnosti treba posudzovať individuálne z pohľadu vašich finančných možností a estetických ambícii. Za pomoci architekta sa dá pôvodný stav pretvoriť na miesto hodné veľkého obdivu. Čiastočná rekonštrukcia vám ponúka možnosť sa okamžite nasťahovať a zvyšný pôvodný stav vyriešiť podľa vašej ľubovôle. Keď vás súri tempo doby, je ideálne zadovážiť si kompletne zrekonštruovanú nehnuteľnosť, ktorá si od vás dlhší čas nevyžiada žiaden zásah.
autor: Katarína Mátzová