21.11.2024

Skrytý pôvab Lamača

Bratislavský Lamač je najmenšou samosprávnou časťou hlavného mesta, ktorá sa vďaka svojej malej rozlohe i väčšej vzdialenosti od centra len zriedka dostáva do pozornosti médií… no jeho obyvatelia vedia, že im rozhodne má čo ponúknuť!

História i súčasnosť v symbióze s prírodou

 Mestská časť Lamač sa nachádza na západnom okraji Bratislavy a predstavuje pomyselnú vstupnú bránu na Záhorie a do lesov Malých Karpát. K rovnomennej obci s históriou siahajúcou až do 16.storočia tu v 70.rokoch 20.storočia pribudla panelová výstavba, ktorá sa však na rozdiel od iných bratislavských lokalít obmedzila len na pár ulíc a tak si sídlisko zachovalo pomerne komorný a osobnejší charakter. Určitú malebnosť mu dodáva nielen poloha priamo „pod horou“, no i priame prepojenie so zvyškami starého, vidieckeho Lamača a so zástavbou novších rodinných domov, ktoré v priebehu desaťročí postupne vyrastali či už v jeho „dedinskej“ časti alebo i v blízkej pôvodne chatovej oblasti Plánky.

V posledných rokoch k staršej zástavbe rôznych rezidenčných nehnuteľností pribudli v tejto lokalite veľkokapacitnejšie developerské projekty (bytová rezidencia ARCOS), aj pokračujúca výstavba zopár menších projektov samostatne stojacich mestských víl s viacerými bytmi (Rozálka), či rodinných dvojdomov (DueVille).

Všetko „po ruke“… hoci trochu „od ruky“

 Lamačskí lokálpatrioti si spravidla nevedia vynachváliť občiansku vybavenosť, dostupnosť služieb a zároveň bezprostrednú blízkosť prírody, športovísk a rozmanité možnosti na trávenie voľného času.

Lamač toho vzhľadom na svoju neveľkú rozlohu ponúka naozaj dosť, respektíve snáď všetko, čo k spokojnému bývaniu v tejto lokalite potrebujete – sú tu materské i základné školy, zdravotné stredisko so všeobecnými lekármi i niekoľkými špecialistami, pošta, banka, pizzeria, kaviareň, piváreň, kaderníctvo a kozmetika, viaceré predajne potravín a ďalších tovarov, ba funguje i materské centrum… Športovať sa dá napríklad na miestnom malom zimnom štadióne, tenisových kurtoch či futbalovom ihrisku a v lete relaxovať okrem iného na nedávno zrekonštruovanom kúpalisku. Na svoje si však prídu predovšetkým milovníci prechádzok a turistiky, keďže priamo zo sídliska sa dá pohodlne vyjsť až na známy Kačín či prejsť na Železnú studničku.  Kultúrne vyžitie zastupuje kino Lamač a dopĺňa ho miestna knižnica a najmä príležitostne organizované podujatia miestnej samosprávy (hody, silvestrovský program na námestí a pod.).

 Čo sa týka dopravnej dostupnosti z centra a priľahlých častí, situáciu výrazne pred pár rokmi zlepšilo otvorenie tunela Sitina, ktorý odľahčil Patrónku a zredukoval tak vznik kedysi priam neznesiteľne dlhých dopravných zápch; napriek tomu sem však cesta „v špičke“ môže trvať z centra mesta pomerne dlho a ako alternatíva sa ponúkajú len obdobne pomalé autobusy, keďže električky do tejto časti štvrtého obvodu nejazdia.

Čo sa skrýva v lamačských panelákoch?

 Odpoveď je jednoduchá – napospol malé byty. Pôvodná panelová zástavba (ulice Studenohorská, Bakošova, Heyrovského) na tomto sídlisku ponúka len 1, 2 a 3-izbové byty (na rozdiel od častých 4-izbových bytov v Petržalke a blízkej Devínskej Novej Vsi, či dokonca až 5-izbových bytov v Karlovej Vsi).

Popri relatívne malej výmere pôvodných lamačských 3-izbových bytov (cca 68m2) je ďalšou nevýhodou fakt, že v ponuke 2-izbových bytov (spravidla v lokalite Studenohorská) prevládajú byty bez balkóna či loggie.

Samozrejme, solventnejší záujemcovia majú možnosť vybrať si aj z bytov v niekoľkoročných novostavbách (či už priamo v „epicentre“ Lamača na Malokarpatskom námestí alebo v pokojnom prostredí pod lesom ), kde je výmera i štandard aj pri najmenších bytoch priaznivejšia; na druhej strane sa však odráža do vyššej ceny, ktorá sa pri lamačských novostavbách pohybuje okolo 1700 EUR/m2.  A v pláne sú i ďalšie projekty, ktoré ponúknu ešte vyšší štandard za ešte vyššiu cenu (napr. aktuálne inzerované byty so záhradkou a terasami v lokalite Rozálska – kde sa m2 pri holobyte ponúka až za 1820 EUR).

Aj na bratislavské pomery ide teda o drahšiu lokalitu, ktorá sa cenovo pohybuje vyššie než iné okrajové časti Bratislavy (napr. Devínska Nová Ves, Podunajské Biskupice, Vrakuňa…).

V čom je to čaro…?

Čaro Lamača možno nie je očividné pre ľudí, ktorí si zvykli žiť bližšie centra – či už z dôvodu dochádzania do práce alebo využívania bohatších možností na relax, zábavu a nákupy… Slobodní ľudia v mladom veku, bezdetné a aktívne žijúce páry či tínedžeri ho asi príliš neocenia, keďže týmto cieľovým skupinám Lamač svojou pokojnou atmosférou, kompaktným centrom a väčšou vzdialenosťou od centra Bratislavy neposkytne dostatok vzruchu; naopak sa však dá výrazne odporúčať mladým rodinám hľadajúcim v rámci Bratislavy tichú a bezpečnú lokalitu so zdravým vzduchom a blízko prírody, či seniorom, ktorí ocenia kombináciu základnej občianskej vybavenosti a príjemného prostredia na prechádzky.

Mamičky strážiace svoje deti na jednom z viacerých lamačských  detských ihrísk sa na margo výhod tejto lokality vyjadrili nasledovne:

Silvia (28 r.): Som Lamačanka od narodenia a môj vzťah k nemu sa vekom menil – ako dieťa som sa tu s kamarátkami rada hrávala vonku a vyhovovalo mi, že sa tu všetci poznáme; v puberte a neskôr som však Lamač práve z tohto istého dôvodu neznášala, pripadal mi nudný a utekala som do centra… a teraz, keď som sama mama, opäť oceňujem, aký je tu kľud! A zlepšili sa i služby – okrem obchodov priamo na sídlisku mám blízko aj hypermarket, takže ani toto mi už oproti centru nechýba.

 Mária (31 r.): Ja zas pochádzam z Martina a odkedy som sa presťahovala kvôli práci do Bratislavy, chýbali mi hory a trochu prírody… s manželom sme turisti, takže keď sme objavili Lamač, veľmi rýchlo sme sa rozhodli, že ak byt v Bratislave, tak tu!

Ak ste teda mladými rodičmi alebo vás odpudzujú anonymné rozľahlé sídliskové bludiská typu Petržalka, Lamač môže byť vhodným kompromisom medzi bývaním mimo mesta a v ňom… musíte však rátať s tým, že v rámci Bratislavy nebude tou najlacnejšou alternatívou; že ponuka bytov sa obmieňa menej dynamicky ako v iných častiach, keďže ide o malé sídlisko a napokon, že vám cesta domov bude z niektorých častí Bratislavy trvať trochu dlhšie… no o to bližšie budete mať do skutočného lesa – a to je benefit, ktorým sa mnohé bratislavské časti chváliť nemôžu!

 

autor: Soňa Čermáková Uličná

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.