Satelitné bývanie včera a dnes
V deväťdesiatych rokoch minulého storočia aj na Slovensko dorazila móda bývania v satelitných obciach väčších miest. Keďže išlo o lukratívne bývanie, ceny pozemkov a nehnuteľností aj vďaka realitnej bubline vyrazili prudko hore a život v satelitoch sa stal synonymom luxusu vyšších, respektíve vyšších stredných tried. Ako je tomu dnes?
Hoci sa dnes zdá, že bývanie v satelitných obciach už ľudí nepriťahuje v takej miere, ako tomu bolo ešte pred niekoľkými rokmi, aj tak má stále rozhodne svoje čaro, ktorému podľahne nejeden človek s vyšším príjmom. Tento štýl bývania k nám prišiel po revolúcií v roku 1989 zo Spojených štátov amerických, kde na tejto báze vyrástli celé obrovské predmestia veľkomiest. Na Slovensku sa v satelity a predmestia zmenili niekdajše samostatné obce alebo vzdialenjšie mestské časti. Najzreteľnejšie tento proces prebiehal práve v našom hlavnom meste a Košiciach, keďže Bratislava spolu s východnou metropolou sú v podstate naším jedinými veľkomestami. Nás však bude v tejto chvíli väčšmi zaujímať práve hlavné mesto, ktorému satelity robili a stále robia obce ako Jarovce, Rusovce, Kalinkovo, Hamuliakovo, Stupava, Most pri Bratislave, Dunajská Lužná, Malinovo a tak ďalej. Bratislavčania s vyšším príjmom zrazu prišli na to, že tieto obce nie sú vzdialené od Bratislavy až tak ďaleko, aby nemohli využívať všetky jej vymoženosti a pracovné príležitosti, ale zasa nie až tak blízko, aby ich rušil ruch veľkomesta. Realitné kancelárie a developeri rýchlo pochopili situáciu a využili príležitosť a začali skupovať a predávať pozemky na výstavbu rodinných domov, respektíve ponúkali záujemcom domy na kľúč.
Dobrej príležitosti sa chopili aj záujemci o pokojné bývanie na úrovni a začali sa sťahovať do satelitov – či už preto, že to bola veľká móda a prestíž, alebo jednoducho preto, že skutočne chceli aspoň sčasti uniknúť pred Bratislavou. Podľa vyjadrení mnohých „domorodcov“, ktorí v satelitných obciach bývali už dávno predtým, im „prisťahovalci“ svojím spôsobom nabúrali miestny kolorit. Často totiž išlo o nových susedov, ktorých pôvodní obyvatelia ani za celé roky nespoznali a ktorí do svojich domov chodili vlastne len prespávať a tráviť víkendy schovaní v dome za vysokým a nepreniknuteľným plotom. Satelitné bývanie sa z tohto pohľadu stalo sociálnym fenoménom, vďaka ktorému sa narúšali tradičné sociálne väzby a vzťahy na vidieku. Prisťahovaní ľudia totiž často nemali žiaden vzťah nielen k prostrediu, v ktorom sa ocitli, ale ani k svojim najbližším susedom.
Satelity v súčasnosti
V súčasnej dobe už satelitné bývanie nepredstavuje taký „boom“, ako kedysi. Súvisí to s viacerými faktormi, medzi ktorými je jeden z najdôležitejších takzvaný obrátený trend. Podľa realitných odborníkov a rovnako aj mnohých sociológov v súčasnosti totiž zažívame návrat do mesta. Ľudia si opäť uvedomili, že je pohodlnejšie bývať priamo v meste, napríklad z hľadiska dostupnosti služieb, lekárov či obchodov. Nechce sa im každé ráno trčať v zápchach, kým sa zo satelitnej obce dostanú do práce či do školy. Chcú mať všetko po ruke a čo najskôr. Má to však súvis aj s často horšou občianskou vybavenosťou satelitných obcí. Svoju úlohu zohrávajú aj čoraz vyššie náklady na cestovanie a dochádzanie za prácou. Nie každý si však spočiatku uvedomil napríklad aj nepraktickú stránku odvážania svojich detí do školy, čo môže byť najmä pri viacerých ratolestiach dosť vážnou komplikáciou. A ak si chcel prípadne niekto nájsť v satelitnej obci zamestnanie, vo väčšine prípadoch zostal sklamaný, pretože mnoho pracovných príležitostí sa tu obvykle nenachádza.
Keď si všetko zrátame, je len pochopiteľné, že ceny pozemkov v satelitnách obciach klesli a klesajú. Nemá to na svedomí len spľasnutie cenovej bubliny, ale aj príčiny, ktoré sme si spomenuli vyššie. Dnes teda napríklad v takom Malinove môžete kúpiť meter štvorcový stavebného pozemku už od nejakých 90 eur, v Jarovciach v priemere okolo 190 eur, v Kalinkove sa nájde pozemok aj za 100 eur a menej a v Hamuliakove sa najnižšie ceny pohybujú na úrovni 70 eur za meter štvorcový. Nemusíme azda zdôrazňovať, že sa nájdu aj pozemky za podstatne vyššie ceny, závisí to samozrejme od viacerých parametrov, ako sú inžinierske siete a podobne, ale v zásade možno povedať, že ceny pozemkov v satelitných obciach Bratislavy šli do značnej miery dolu. Takže konečný rezultát znie: bývanie v nich je teda stále pomerne lukratívne, ale už podstatne dostupnejšie, ako tomu bolo ešte pred niekoľkými rokmi.
autor: Andrej Jurica
Je to pravda, zijem v jednej takej obci a ceny idu pomerne pekne dolu a na dost ludoch je vidiet, ze by sa radi prestahivali priamo do BA