Projekt Slovany: nenaplnené ambície?
Mal to byť jeden z najambicióznejších projektov v Bratislave. Architektúra, ktorá na Slovensku nemá obdobu. Prišla však kríza a realizácie predstáv developera a architektov dostali červenú. Aký mal byť projekt teda Slovany a čo je s ním dnes?
Dve veže
Nie, nejdeme písať o jednej z filmových častí trilógie „Pán prsteňov“, ale dve veže súvisia práve aj so spomínaným projektom Slovany. Ten sa mal pôvodne nachádzať v blízkosti železničnej stanice Filiálka, na pozemku ohraničenom ulicami Račianska, Škultétyho a Kominárska, vlastne na mieste, kde sa kedysi nachádzal elektrotechnický závod. Developerom projektu bola spoločnosť Futuris Properties.
Ale vráťme sa k spomínaným dvom vežiam, napokon, tie boli v tomto projekte najvýznamnejším elementom. Ich výška by mala dosahovať takmer 130 metrov a malo ísť teda o jedny z najvyšších budov v celom hlavnom meste. Prenesené na podlažia, Slovany ich mali mať 41. V oboch vysokých budovách, ale aj v niekoľkých nižších, ktoré mali takisto vyrásť ako súčasť tohto polyfunkčného obytného súboru, sa mali nachádzať byty, administratívne priestory, obchody a tiež luxusná reštaurácia, ktorá svojich hostí mala privítať vo výške 110 metrov. Jednoznačne teda ponúkala jedinečnú panorámu na Bratislavu.
Pokiaľ ide o spomínané byty, ich počet mal byť približne 450 a ich cena začínala niekde pri 2000 eurách za meter štvorcový. Nachádzať sa mali od tretieho až po štyridsiate prvé podlažie a ich výmera mali byť od 23 do 638 metrov štvorcových. Podľa plochy je teda jasné, že malo ísť o byty jednoizbové až päťizbové, ba dokonca by sa pre náročnejších zákazníkov našiel aj mezonet či penthouse. K bývaniu samozrejme prináleží aj parkovanie, ktoré bolo naplánované na troch podzemných podlažiach. Obchodná a administratívna plocha sa zasa mala rozkladať zhruba na ploche 6600 metrov štvorcových.
Spojenie v oblakoch
Čo však bolo na celom projekte snáď najzaujímavejšie, nebolo ani tak množstvo bytov, kancelárií či obchodov, ale jeho architektonické poňatie. Spomínané dve veže mali byť totiž spojené, respektíve premostené a to vo výške 112 metrov mostom dlhým 45 metrov. Ak by došlo k realizácií projektu, z architektonického hľadiska by šlo o skutočne pozoruhodný kúsok, ktorý by mohol byť akousi výzvou pre ďalších projektantov. Bohužiaľ však musíme skonštatovať prakticky už otrepanú, ale smutne pravdivú frázu: „…no prišla kríza“. Slovany, ktorých výstavba mala začať v roku 2008 a skončiť v roku 2010, sa svojej realizácie nedočkali.
Majú ešte nádej?
Hoci sme napísali, že projekt Slovany sa nezrealizoval, nie je tak celkom pravda, že kríza privodila jeho úplný koniec. Skôr by sme mohli povedať, že ho len na istý čas zmrazila a dnešný, o niečo priaznivejší finančný vývoj by ho mohol opäť naštartovať. Na povrch sa totiž dostali isté informácie, že pôvodný projekt by mohol dostať nového architekta a teda aj úplne novú tvár. Slovany, ktoré poznáme z vizualizácií, sa teda svojej realizácie zrejme nedočkajú, ale následnícky projekt môže byť rovnako zaujímavý.
autor: Andrej Jurica