Prestavba trnavského štadióna: nielen futbal, ale aj kiná či obchody
To, že sa v Trnave chystá rekonštrukcia slávneho futbalového stánku „Bílích Andelov“, je na Slovensku už všeobecne známy fakt. My sa však pozrieme na to, čo možno všetkým až tak známe nie je. S prepojením na budúci štadión totiž v Trnave vznikne aj polyfunkčný komplex s kinami, ubytovaním či obchodmi.
Nielen o futbale
Investor projektu, spoločnosť City-Arena, a.s., si zrejme povedal, že nielen futbalom je trnavský fanúšik živý a preto bude mať v rámci komplexu k dispozícií nielen samotný futbalový štadión, ale aj supermarket, rôzne obchody či multikino s 594 sedadlami. Na druhú stranu je to z komerčného hľadiska skvelý nápad, napokon, kde inde niečo také vybudovať, ak nie práve na mieste, kde sa pravidelne schádza veľké množstvo ľudí? To teda znamená už aj v tomto okamihu vybudovanú istú zákaznícku základňu. V súčasnosti je totiž potrebné realizovať práve takéto multifunkčné projekty, ktoré ľuďom poskytnú prakticky všetko a to na jednom mieste. Vyžaduje si to doba a samozrejme aj potreba zisku. Ako aj v tomto prípade: návštevnosť trnavského futbalu bude podporená prítomnosťou kín a obchodov a návštevnosť kín a obchodov prítomnosťou štadióna.
Začiatok výstavby už onedlho
Prestavba, ale lepšie povedané výstavba, by sa podľa predloženého zámeru na posúdenie vplyvov na životné prostredie mala začať realizovať už v máji budúceho roku. Jej koniec je naplánovaný na december 2014. Za túto dobu by v rámci komplexu B-City Aréna, ako sa trnavský štadión bude po novom nazývať, mal byť zrekonštruovaný samotný futbalový stánok, postavená obchodná galéria, multikino, Šport hotel so stodvadsiatimi lôžkami, stravovacie zariadenie, kaviarne, Dom interiérového designu, administratívne priestory a podzemné parkovisko s viac ako tisíc miestami. Samotný objekt bude mať spolu šesť podlaží, pričom dve podlažia sú čiastočne pod úrovňou terénu. V nich sa budú nachádzať hlavne logistické, obslužné a z časti aj obchodné priestory. „Prízemné a nadzemné časti majú zmiešané využite, v prevažnej časti obchodného charakteru s časťami pre zázemie štadióna a hotel a administratívu. K objektu je priradená samostatná budova so zmiešaným komerčným a administratívnym účelom,“ uvádza sa v spomínanom zámere. Celý projekt by si mal predbežne vyžiadať približne osemdesiat miliónov eur.
Developer so skúsenosťami
Za spoločnosťou City-Arena, a.s. stojí developerská skupina Euro Max Slovakia. Tá je na Slovensku známa najmä výstavbou zábavno-obchodných centier pod značkou Max, ktoré sa nachádzajú v ôsmich slovenských mestách: Trenčíne, Nitre, Poprade, Dunajskej Strede, Skalici, Žiline, Prešove a takisto v Trnave. Ide teda o skúseného developera, čo projektu prestavby Štadióna Antona Malatinského dáva pomerne slušnú zábezpeku jeho realizácie na rozdiel od plánov z predchádzajúcich rokov, kedy mala prestavbu v podobnom duchu zabezpečiť developerská spoločnosť Hidber Consultants zo Švajčiarska.
autor: Andrej Jurica