Od hľadania nehnuteľnosti po rozhodnutie o kúpe
Realitné portály vás nielen informujú o aktuálnej ponuke, ale aj dotvárajú vašu predstavu o cene a lokalite. Hľadanie nehnuteľnosti predstavuje väčšinou časovo náročný proces. S úvodom do problematiky sa oboznámite v ďalšom texte.
Vzhľad. K prvej selekcii pristupujete podľa vizuálneho účinku. Láka vás zariadenie, farby a štýl. Tak povediac listujete katalóg o peknom bývaní. Racionálny prístup prichádza neskôr.
Metre štvorcové. Rozlohu a počet miestností riešite vzápätí. Aký štandard potrebuje jednotlivec, dvojica alebo rodina, sa odvíja od individuálnej požiadavky.
Cena. Alfa a omega výberu nehnuteľnosti sú vaše finančné možnosti. Buď máte svojpomocne nastavený limit, alebo vám ho určila banka. Kúpnu cenu viete pri serióznom záujme zjednať nižšie.
Lokalita. Priestor na kompromis vzniká zvlášť pri tomto kritériu. Chcete za prezentovanú hodnotu bývať v jednoizbovom byte v Starom Meste alebo v trojizbovom byte v Petržalke? Uprednostníte byt v meste alebo dom na vidieku?
Krok ďalej. Keď ste si sami ujasnili, čo, kde a v akej cene hľadáte, pristupujete k užšiemu výberu ponúk (počet je vo vašej réžii). Predovšetkým máte záujem ísť si pozrieť všetko naživo.
Telefonát. Osoby, ktorá nehnuteľnosť predáva priamo alebo sprostredkovane, sa vždy opýtate, či je daný oznam ešte aktuálny. Vo všeobecnosti platí, čím rýchlejšie reagujete, tým sa vám zvyšuje šanca, že danú nehnuteľnosť získate práve vy. Ak je dobre nastavená cena, jej predaj sa uskutoční i do menej ako 24 hodín.
Termín. Po pracovnej dobe? Najčastejšie to obom stranám inak ani nevychádza. Dbajte na to, aby bolo v čase vašej návštevy dosť svetla. Počas zimných mesiacov býva večer už tma. Ak vám na kúpe záleží, príďte si nehnuteľnosť pozrieť ešte raz cez víkend v skoršiu dennú hodinu. Ak majiteľ stále trvá na konkrétnom čase, má to pravdepodobne svoj dôvod (zvýšená hlučnosť v inej dobe ako navrhuje obhliadku napr. doprava, zásobovacie autá, detské ihrisko a pod.).
Obhliadka (bez prítomnosti makléra). Kto si trúfa celú záležitosť ohľadom predaja a kúpy vybaviť sám, nepotrebuje služby realitnej kancelárie. Postup je skoro totožný, ale bez súčinnosti tretej strany.
Obhliadka (za prítomnosti makléra). Keď vám v realitnej kancelárii potvrdia presný termín obhliadky, číslo domu vám prezradia buď v ten deň, alebo iba pár hodín vopred. Prečo? Aby klient neobišiel makléra a nekontaktoval priamo majiteľa. Na obhliadku prídete vždy včas, pretože maklér môže mať dohodnutý presný harmonogram. Napr. termín o 17.10 nie je žiadna náhoda.
Priebeh obhliadky. Nevšímajte si prioritne zariadenie, ak nie je súčasťou ceny. Klaďte dôraz na dispozičné riešenie, prirodzené osvetlenie miestností, orientáciu na svetové strany, inštalačné rozvody, výšku mesačných nákladov na bývanie a iné podstatné fakty. Utvorte si vlastný názor.
Spätná väzba. Predávajúci si vás pamätajú a čakajú na vaše vyjadrenie. Je slušné, ak im dodatočne zavoláte a v krátkosti zhrniete, prečo vám práve ich nehnuteľnosť nepadla do oka. Ak je dôvodom cena, treba to povedať nahlas. Možno ju majiteľ o čosi zníži.
Rozhodnutie. Zvážili ste pozitíva a negatíva, vypočuli vašu intuíciu. S reakciou na kúpu vybranej nehnuteľnosti by ste nemali dlho otáľať. Vážnych záujemcov sa nájde pri dobrej ponuke viac. Kontaktujte majiteľa alebo sprostredkovateľa, s ktorým sa dohodnete na ďalšom postupe – podpísaní rezervačnej zmluvy. A potom je viac menej isté, že budúcim majiteľom nehnuteľnosti ste práve vy.
autor: Katarína Matzová