Obnoví sa aj Zuckermandel?
Prednedávnom sme na našich stránkach písali o projekte Vydrica, ktorý by do bratislavského podhradia mal priniesť nový impulz v podobe komerčnej výstavby obchodov, kancelárií a bytov. Nové podhradie by však nebolo kompletné bez toho, aby sa neobnovila aj jeho ďalšia časť s názvom Zuckermandel.
Z dielne J&T
Projekt na obnovu v bývalej časti podhradia bratislavského hradu Zuckermandel vypracovala a predložila developerská spoločnosť J&T Real Estate. Ako si tento náročný projekt predstavuje samotný developer? Na svojej internetovej stránke tvrdí, že: „Skupina J&T predstaví v tomto priestore urbanistický projekt nového, moderne koncipovaného komplexu budov, ktorý rozšíri zástavbu mestského jadra a vráti život do bratislavského podhradia. Komplex 21. storočia po všetkých stránkach rešpektuje výnimočnosť lokality – približne 150 000 m2 sa dotýka historickej časti mesta, dunajského nábrežia a zo západnej strany nadväzuje na projekt River Park. Cieľom projektu je vybudovať podhradie tak, by v ňom mohli opäť bývať, pracovať a zabávať sa nielen súčasní obyvatelia a návštevníci mesta, ale i budúce generácie. Vizuálne atraktívna, no pritom citlivo realizovaná zóna Zuckermandel má šancu dokázať, že v Bratislave vie staré a nové žiť vedľa seba v dokonalej symbióze.“
Projekt zabrzdila kríza
O projekte sa v konkrétnych pojmoch začalo hovoriť už v roku 2007, pričom podľa plánov sa prví obyvatelia mali do vynoveného Zuckermandlu nasťahovať už tento rok. Podľa údajov z roku 2007 bola odhadovaná výška investičných nákladov na úrovni 180 miliónov eur. Tieto peniaze sa v podhradí mali premeniť na približne štyristo bytov, kancelárie, obchody, ba dokonca do úvahy prichádzal aj luxusný hotel. Onedlho však prišla hospodárska kríza, ktorá v Bratislave zabrzdila pomerne mnoho na pohľad zaujímavých projektov.
Hoci dnes nie sú bližšie známe žiadne konkrétne plány, verejnosť už vie, ako by nový Zuckermadel mal vyzerať. Developer tento projekt totiž predstavil na verejnej prezentácií ešte v marci tohto roku. Na západ od pripravovanej Vydrice, kúsok od električkového tunela a vlastne od troch vysokých činžiakov pod hradom smerom k centru by mala vyrásť obytno-nákupná zóna približne pre osemsto ľudí. Podľa prezentovaných informácií by sa tu malo nachádzať asi 230 bytov plus obchody, kaviarne a tiež trhovisko.
Hoci sa proti plánovanej výstavbe a obnove v bývalej osade Zucekrmandel ozýva nejeden kritický hlas a to najmä preto, lebo ide o pamiatkovú rezerváciu, isté je, že podobný projekt by do bratislavského podhradia mohol vrátiť život, aký tu nebol už skutočne dlho. Ak by sa tento projekt podarilo zrealizovať, spoločnosť J&T Real Estate by na pomerne malej ploche vlastnilo niekoľko dôležitých stavebných komplexov. Konkrétne ide o už postavený River Park, ku ktorému by mohlo pribudnúť Panorama City.
Trochu z histórie Zuckermandlu
Zuckermandel, podobne ako Vydrica, vznikol v trinástom storočí. Podľa internetovej encyklopédie Wikipedia ľudové pomenovanie štvrte „Zuckermandel“ priniesli so sebou v stredoveku stredobavorskí roľnícki kolonisti. Pochádza z nárečového nemeckého „Zucke Mantel“ v zmysle „Zucke den Mantel zur Flicht“, čo v preklade znamená „Chyť si kabát a utekaj“. Takýmto názvom sa žartovne a výstražne označovali málo bezpečné miesta. Roku 1851 vytvoril Zuckermandel aj Vydrica nový obvod mesta, takzvané Tereziánske Mesto, pomenované na počesť cisárovnej Márie Terézie. Zuckermandel bol v 19. storočí až do druhej svetovej vojny známy aj prostitúciou. V 50. a 60. rokoch 20. storočia bol takmer celý spolu s celou Vydricou zničený kvôli rozširovaniu cesty na dunajskom nábreží a výstavbe Mosta SNP.
autor: Andrej Jurica