Nový stavebný zákon: kladivo na čierne stavby?
Od prvého júla budúceho roku by do platnosti mal vstúpiť nový a ťažko sa rodiaci stavebný zákon. Okrem iného by sa mal vysporiadať aj s takzvanými čiernymi stavbami. Platiť by však pre ne malo aj určité prechodné obdobie.
Preč s čiernymi stavbami! Ale až o rok…
Nový stavebný zákon sa k čiernym stavbám stavia skutočne prísne. Paradoxne si však na obdobie jedného roku zakryje svoje oči a dovolí stavebníkom, ktorých výstavba nie je práve nejlegálnejšia, aby svoje „architektonické výtvory“ dodatočne legalizovali. „Ťažko povedať, čo toto prechodné obdobie prinesie vo svoje reálnej podobe,“ hovorí majiteľ stavebnej firmy Jozef Riboš. Podľa jeho názoru môže byť nakoniec skôr na obtiaž, ako na osoh. „Nie je žiadnym tajomstvom, že na Slovensku nejeden developer najprv postaví stavbu na čierno a až potom pre ňu zháňa potrebné povolenia. Podľa mňa prechodné obdobie len túto činnosť zniekoľkonásobí,“ hovorí. Ako tvrdí, počas svojho podnikania videl už čokoľvek, ale sám je nesmierne zvedavý práve na spomínané medziobdobie legalizácie čiernych stavieb. „Nechcem byť zlý prorokom, ale zrejme vypukne niečo, čo sa bude dať len veľmi ťažko kontrolovať. Na druhú stranu sa však treba spýtať, či budú kompetentní aj ochotní vzniknutú situáciu vôbec kontrolovať,“ myslí si Riboš.
Úrady budú konať
Po skončení prechodného obdobia by však aj v reálnej praxi mal byť s čiernymi stavbami definitívny koniec. Nový stavebný zákon bude v tejto oblasti skutočne nemilosrdným nepriateľom všetkých nelegálnych výstavieb. Voči stavebníkom, ktorí nebudú mať na realizáciu stavby platné stavebné povolenie, prípadne budú konať v rozpore s platným povolením, bude stavebný úrad povinný promptne zasiahnuť, či už vo forme okamžitého nariadenia zastavenia výstavby, uzavretia staveniska a samozrejme zbúrania stavby na náklady stavebníka. Za zaujímavú novinku však môžeme považovať, že pokiaľ stavebník bude pokračovať v nelegálnej výstavbe aj napriek nariadeniam stavebného úradu o jej ukončení a odstránení stavby, bude takýto postup klasifikovaný ako trestný čin.
Doteraz len pokuty
V súčasnom stavebnom zákone, ktorý platí od roku 1976 a bol mnoho krát novelizovaný, sú čierne stavby síce postihované, ale v zásade len finančnými sankciami. Ak doň navyše nahliadneme, zistíme, že sankcie za ne sú v zákone stále uvádzané v slovenských korunách. Najvyššou pokutou je pritom suma vo výške piatich miliónov slovenských korún, čo znamená približne 166 tisíc eur. Na tú má stavebník „nárok“ vtedy, ak bez stavebného povolenia uskutočňuje stavbu v chránenom území alebo v ochrannom pásme či na pozemku, ktorý nie je určený na zastavanie, najmä na poľnohospodárskom alebo lesnom pozemku.
Ak si nesplníte ohlasovaciu povinnosť v prípade jednoduchej stavby alebo stavebných úprav, môžete dostať pokutu do výšky 10 tisíc slovenských korún, čiže ide asi o 333 eur. Viac ako dvojnásobok, čiže približne 833 eur vám hrozí, ak sa podujmete zrealizovať zmenu stavby bez stavebného povolenia. Nuž ak si postavíte celú stavbu bez stavebného povolenia, tu je už pokuta naozaj „mastná“ a to jeden milión niekdajších slovenských korún, čiže asi 33 tisíc eur.
autor: Andrej Jurica