Nová výstavba pri Novej Dubnici: miestnym príliš „nevonia“
Developerské projekty sa už tradične dostávajú do konfrontácie s rôznymi stranami. Raz sú to úrady, inokedy zasa ochrancovia prírody… Ich častým oponentom však býva aj verejnosť, ľudia, ktorých sa plánovaná výstavba dotýka najviac. Tak je tomu aj v prípade rezidenčného projektu Pri salaši pri mestečku Nová Dubnica.
V atraktívnom prostredí
Podľa investora projektu, ktorým je spoločnosť Realitka 4U, s.r.o. so sídlom v Trenčíne, má táto výstavba svoje opodstatnenie. „Investor po konzultáciách s Mestom Nová Dubnica prišiel s iniciatívou vzhľadom na rozširujúcu sa výstavbu v priestore priemyslového parku, aby sa vytvorila väčšia plocha pre rozvoj individuálnej bytovej zástavby v kvalitnom podhorskom prostredí, ktorá by sa uplatnila výrazným spôsobom v širšej krajinnej panoráme,“ uvádza v investičnom zámere. Ako ďalej pokračuje, skúsenosť obstarávateľa s bytovou výstavbou v Meste Nová Dubnica je priaznivá z dôvodu realizácie bytových objektov v predchádzajúcom období, ktoré boli priaznivo prijaté.
Výstavba projektu s názvom Pri salaši by mala byť umiestnená na území obce Veľký Kolačín ležiacej neďaleko Novej Dubnice, konkrétne v spodnej časti úbočia Slimákovej pod poľnou cestou vedúcou z Veľkého Kolačína do Trenčianskych Teplíc. Ide o územie do značnej miery prírodné a tým aj do značnej miery atraktívne. Napokon len výškové rozdiely sú tu od 266 do 333 metrov nadmorskej výšky. Výstavba by sa mala realizovať po etapách v časovom horizonte piatich až šiestich rokov. Počas tohto obdobia by sa na celkovej ploche väčšej ako 240 tisíc metrov štvorcových malo vytvoriť 164 pozemkov pre samostatne stojace rodinné domy, k čomu treba pripočítať aj 31 bytov v šiestich bytových domoch.
Miestnym sa zámer nepáči
Obyvatelia Novej Dubnice a územia, ktorých sa výstavba bytostne dotýka, z nej však na rozdiel od investora nadšení nie sú. Podľa nich jej dopad nebude v žiadnom prípade pozitívny. „Realizácia zámeru nie je v zhode so zásadami štátnej a európskej enviromentálnej politiky, ktorej základnou prioritou je ochrana pôdy, vody a vzduchu, zalesňovanie, zatrávňovanie, využívanie pasienkov v ich prirodzenej podobe (nie ich premenou na stavebné pozemky). Následkom realizácie zámeru dôjde k likvidácii jedinečného prírodného prostredia a jeho ekosystémov. Zničí sa oblasť s množstvom zdravých drevín, v ktorých hniezda vtáky. Zničia sa lúky, na ktorých sa pásavajú srnky, zajace, stádo oviec. Zničí sa prostredie, ktoré je domovom lúčneho hmyzu, jašteríc, hlodavcov, bažantov, prepelíc… Nezvratne sa zlikviduje miesto, kam obyvatelia Novej Dubnice chodia počúvať ticho, dýchať zdravý vzduch a relaxovať,“ hovorí názor niekoľkých zástupcov zainteresovanej verejnosti z Novej Dubnice a Trenčianskych Teplíc.
Ďalší obyvateľ Novej Dubncie zasa konštatuje, že územie, ktoré by malo byť dotknuté zámerom „Sídelný útvar Pri salaši“, plní niekoľko dôležitých funkcii, ktoré je nutné pre všeobecný záujem obyvateľov Novej Dubnice, ale i Kolačína zachovať. Dané územie je podľa neho síce človekom obhospodarované, ale je plné zelene a porastu, ktoré sú producenti kyslíka, zachytávači nečistôt z ovzdušia, vytvárajú protihlukovú bariéru od mestského prostredia, plnia protierózne aj protipovodňové funkcie, keďže sa jedná o svahovité územie. Práve protipovodňová funkcia je v danej lokalite mimoriadne dôležitá, pretože časť priľahlých mestských oblastí je postavená na drenážovanom podloží a už teraz majú niektorí obyvatelia problém s výškou stĺpca spodných vôd a opakovane trpia podmáčaním základov domov.
Ako teda vidieť, nová obytná zóna si náklonnosť verejnosti zatiaľ nezískala. Bude teda potrebné v rámci projektu nájsť kompromis, ktorý by bol prijateľný pre všetky zainteresované strany.
autor: Andrea Kolesárová