Na čo by ste mali myslieť pri výbere nového bytu
Kúpa bytu by sa dala prirovnať k scenáru s jasným dejom. Režisérom ste vy. Maklér môže byť šepkár. Realitné prostredie niekedy skrátka pripomína divadelnú hru. S protagonistami rôznych charakterov a zápletkou dochádza k vašej novej skúsenosti a osobitému zážitku.
Rozhodnutie o kúpe nehnuteľnosti sprevádza niekoľko motívov. Buď ju kupujete za účelom investície, alebo pre vlastné bývanie. Od prvotnej myšlienky po zámer a jeho realizáciu uplynie nejaké obdobie. Za tento čas by ste si mali objasniť, čo presne hľadáte. Ak ste dovtedy niečo podobné dávnejšie, resp. nikdy neriešili, v úvode sa pravdepodobne inšpirujete celým spektrom ponuky bytov. Spravíte si dôkladný prehľad, aby ste vedeli lepšie porovnávať. V tejto fáze máte tendenciu najprv vnímať iba vzhľad bytu a fasádu domu. Nehnuteľnosti s fotografiami sú pri hľadaní nehnuteľnosti vždy výhodou. Majitelia by mali myslieť na to, že sú nielen ukážkou skutočného stavu, ale aj akousi vizualizačnou pomôckou.
Stávate sa kritickí
Keď ste sa dostatočne zorientovali v ponuke, prichádza fáza, kedy sa stávate kritickí. Mať iba nejaký dojem o byte nestačí. Na radu sa dostáva potreba. Kde a ako chcete vlastne bývať? Kvalita a cena idú na realitnom trhu často ruka v ruke. Dobre kúpiť, si môže každý vykladať po svojom. Zázraky ohľadom nastavenia ceny nečakajte, šťastie však áno. Nehľadajte napríklad byt v Ružinove za cenu, ktorá výslovne prináleží bytom vo Vrakuni. Nevylučujeme, že sa vám ho za istých priaznivých okolností môže podariť kúpiť lacnejšie, ale určite nie hlboko pod cenu.
Čo hovoria vaše finančné možnosti
Skôr než pristúpite ku konkrétnejšiemu hľadaniu, potvrďte si vaše finančné možnosti. Ak máte hotovosť, pokladajte to v tomto smere za informáciu. Uchádzanie sa o úver znamená absolvovať niekoľko povinných krokov a čakať. Výsledok môže a nemusí naplniť vaše očakávanie. V tom lepšom prípade súhlas na čerpanie úveru dostanete, v tom horšom vám banka poskytne menší objem prostriedkov, alebo aj nič. Faktom zostáva, že každá suma peňazí vo svojej postate vyjadruje nejaký limit na niečo. Tento krát na kúpu bytu. Existenciu finančného stropu nevnímajte negatívne a pristupujte k nemu tvorivo.
Cena za meter štvorcový
Platí všeobecné pravidlo, že Staré Mesto na meter štvorcový vychádza najdrahšie. Čím bližšie k periférii Bratislavy, tým lacnejšie byty vrátane troch „ostrov“ situovaných vo Vlčom Hrdle, Rybničnej a Stavbárskej ulici, kde je hodnota bytov (garsóniek/2-garsóniek) na mieste pomery doslovne podpriemerná. Nezabúdajte, že aj v rámci jednotlivých štvrtí funguje cenové odstupňovanie nehnuteľností. Byty na začiatku Petržalky majú pre porovnanie inú hodnotu ako byty na jej konci. V tomto prípade ide o vďačnú lokalitu, lebo kto by nechcel bývať v bezprostrednom dosahu centra za neporovnateľných podmienok? Áno, treba si napriek tomu položiť otázku, či túžite vlastniť jednoizbový byt v Starom Meste alebo v tej istej cenovej relácii trojizbový byt v Petržalke.
Nezanedbajte dispozičné riešenie
Lokalita je významný faktor, tak ako rozloha bytu. Kým ten prvý riešite akosi prioritne, ten druhý uvážlivo. Vplyv detailov je určujúci. Žijete sami, vo dvojici? Koľko je rodinných príslušníkov? Rozloha ešte nemusí svedčiť vo váš prospech, pokiaľ nezohľadníte kvality dispozičného riešenia. Je to dôležité aj pri jednoizbovom byte, pretože kuchyňa môže byť prístupná cez priechodnú obývaciu izbu. Samostatné izby sú výhodou, ak plánujeme byt v budúcnosti prenajímať študentom. Každopádne dispozičné riešenie má vplyv na váš komfort. Ako si ďalej správne nastaviť optiku, cez ktorú sa pozerať na potenciálny byt?
Iné podstatné kritéria v prehľade
Loggia, balkón a pivnica. Pri výbere nehnuteľnosti neraz patria medzi hlavné kritéria. Každá mestská štvrť sa vyznačuje len určitým typom pôdorysov. Napríklad dvojizbové byty s loggiou v Petržalke nenájdete.
Svetové strany. Napriek odborným odporúčaniam o ideálnej orientácii jednotlivých miestností, v praxi ide najmä o náš pocit. Kto má rád chlad, imponuje mu byt na severnej strane a naopak.
Ticho a hluk. Pripojenosť na mestský obchvat sa uvádza ako výhoda. Protihlukové okná ako bonus. Do akej miery je však toto bývanie vhodné pre človeka, ktorý uprednostňuje spánok pri otvorenom okne?
Kvalita stavby. Zateplenie panelových domov a zrevitalizovanie spoločných priestorov predstavuje v súčasnosti už štandard. Vizuálny dojem však nerieši všetko. Rovnako pri novostavbách i pri historických objektoch.
Lokalita. Poznáte ju dôverne? Dobrý tip je satelitná mapa. Jedným kliknutím sa dozviete o množstve zelene, blízkom lese, lúke, jazere, zástavke MHD a športovom areáli. Nemilo prekvapí neďaleká čistička odpadových vôd, alebo aj továreň.
Cena. Mať o nej prehľad, znamená dozvedieť sa o byte medzi riadkami viac. Príliš nízka cena poukazuje na skrytý nedostatok, či prostú motiváciu byt rýchlo predať (pôsobenie v zahraničí, dedičstvo, atď.). A nadsadená cena? Vyjadruje nevedomosť majiteľa o aktuálnej hodnote jeho nehnuteľnosti. Prípadne špekuláciu.
Špecifické požiadavky. Dôvod bývať na nižšom podlaží niekto podmieňuje argumentom o nespoľahlivosti výťahu. Iný paralelou k bývaniu v rodinnom dome. Ak ste našli byt v pôvodnom stave, nezúfajte. Daný fakt sa určite veľavravne premieta do ceny nehnuteľnosti. Ak nemáte čas na rekonštrukciu, takýto typ asi hľadať ani nebudete.
Výber a kúpa bytu vyjadruje individuálne potreby. Každý byt si raz nájde svojho nového majiteľa. Dokonca i zdanlivo nepredajné byty. Ak vám byt pri železničnom depe pripomína ako ste bývali kdesi obdobne za mlada, je dosť pravdepodobné, že vás príjemná spomienka vyprovokuje v akciu kúpiť ho. Koľko ľudí, toľko osobných preferencií.
autor: Katarína Matzová