22.11.2024

Montovaný alebo murovaný?

Na začiatok malé hlasovanie: kto by si radšej postavil klasický murovaný dom, zdvihnite prosím ruku. Hmm, je vás dosť. A teraz zdvihnite ruku tí, ktorí by zvolili radšej dom montovaný. No a teraz sa do hlasovania zapojte tí, ktorí sa nevedia rozhodnúť. Aha, vy tvoríte najväčšiu skupinu. Poďme sa teda o tejto téme trochu porozprávať, aby ste sa boli lepšie v obraze.

Murovaný a poctivý

Slovensko je stále nesmierne konzervatívna krajina a presne to je vidieť aj na výstavbe nových rodinných domov. Nič sa nedá robiť, v našich zemepisných šírkach stále uprednostňujme klasické a priam pocitvé murované domy. Na tom samozrejme nie je nič zlé, práve naopak. Tento typ domov má totiž svoje nepopierateľné výhody. Jednou z nich je napríklad to, že murovaný dom v princípe funguje ako akumulátor. V praxi to znamená, že keď do svojich múrov dostane teplo, dlhý čas sa v ňom aj uchová. Moderné murované domy sa vyznačujú vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, vďaka ktorým je v nich presne tak, ako má byť: v lete chladno a v zime teplo. Samozrejme, v tejto súvislosti by sa murovaným domom mohlo vyčítať, že trvá pomerne dlho, kým sa vyhrejú, ale dá sa na to pozerať aj z opačnej strany, čo znamená, že im trvá aj dosť dlho, kým vychladnú.

Ak by sme mali spomenúť nejakú nevýhodu murovaných domov, určite by ňou bolo ich vyššia cena, či už pri samotnej výstavbe alebo tiež kúpe. No niet sa čomu čudovať, pretože spolu s takýmto domom získame aj istotu pevnej stavby, ktorej životnosť môže byť skutočne veľmi vysoká. Okrem toho, murované domy poskytujú zdravý priestor na bývanie, pretože ak ide o kvalitnú stavbu, neprejavia sa v nej žiadne plesne.

Murovaný dom je zaujímavý aj z hľadiska zvukovej izolácie, nakoľko jeho hrubé múry vás dostatočne ochránia pred hlukmi ulice, no aj rovnako aj ulicu chránia pred zvukmi vychádzajúcimi z vášho domu. Zaujímavými sú tieto domy aj tým, že ich hrubšie murované steny do značnej miery zabraňujú šíreniu elektrosmogu, ktorý sa šíri z elektrospotrebičov. Lenže niekedy to môže vyústiť do menšej nevýhody, keď tieto steny práve vďaka svojej hrúbke zabraňujú aj šíreniu wi-fi signálu vo vnútri domu.

Poďme si ale povedať ešte aj nejakú tú nevýhodu murovaných domov. Vyššiu cenu sme už spomenuli, no okrem nej tu máme aj pomerne dlhý čas výstavby. Zároveň vám „zožerú“ trochu viac priestoru úžitkovej plochy, nakoľko ich steny sú jednoduché silnejšie. Ale ak si postavíte murovaný rodinný dom, plným právom si budete môcť naň vyvesiť tabuľku: Môj dom, môj hrad!

A čo montovaný?

Začnime porovnaním s murovanými domami: oproti nim majú montované domy pomerne krátku dobu výstavby, dokonca je možné postaviť ich aj za dva mesiace, čo je skutočne veľmi krátky čas. Zároveň sa na ich výstavbu „minie“ menej plochy, nakoľko ich steny sú podstatne tenšie. Nuž a tiež ich cena je spravidla nižšia ako je cena murovaných domov. Zo spomenutých atribútov teda vyplýva, že ani ich samotná výstavba nebude taká zložitá, ako pri domoch murovaných. A ako sa teda vlastne stavajú? Základom tohto typu domu je spravidla základová betónová doska. Steny sú najčastejšie vytvorené zo sadrovlákonitých, cementovláknitých alebo drevoštiepkových dosiek. Samozrejme, ich samotná konštrukcia závisí od jednotlivých výrobcov, ale v zásade môžeme povedať, že takmer vždy ide o tenké a ľahké steny, ktoré sa zväčša montujú priamo na základovú dosku.

Za nevýhodu montovaných domov v porovnaní s domami murovanými by sme mohli považovať ich horšiu akumuláciu tepla, čiže sa síce možno vyhrejú rýchlejšie, no zároveň z nich aj teplo rýchlejšie unikne. Ani zvukovoizolačné vlastnosti nie sú také vysoké, ako je tomu v prípade domov murovaných. Pokiaľ ide o životnosť, je možno nižšia, ale na druhú stranu, pokiaľ pôjde o kvalitný montovaný dom, môže ísť aj o sto rokov, čo zasa nie je až taká krátka doba. Takže v každom prípade nie je jednoduché rozhodnúť sa pre jeden alebo druhý typ domu. No berte to tak, že či už pôjdete do výstavby jedného alebo druhého, ak stavbu zrealizujete kvalitne a zodpovedne, bývať sa vám bude rozhodne dobre.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.