24.11.2024

Keď sa byt po kúpe záhadne zmenší

Niekedy sa stane čudná vec: máte záujem o byt s rozlohou napríklad 80 metrov štvorcových, no keď sa oň začnete zaujímať viac a prepočítate si jeho plochu, zrazu sa o pár metrov štvorcových záhadne zmenší. Ako je to možné? Sú v tom nejaké čary? Ale vôbec nie. V lepšom prípade to spôsobila neznalosť predávajúceho, v horšom jeho podvodný úmysel.

Čo všetko je byt?

Niežeby sme predpokladali, že neviete, čo je to byt, ale pokiaľ ide o záležitosti tak dôležité, ako je predaj či kúpa nehnuteľnosti, je potrebné jednať v súlade s platnými zákonmi a teda aj ich terminológiou. V tomto zmysle byt definujeme ako obytnú miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie. Príslušenstvom bytu sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu. Byt je teda súbor miestností a priestorov pod spoločným uzavretím, ktorý svojím stavebno-technickým a funkčným usporiadaním a vybavením spĺňa požiadavky na trvalé bývanie. Toľko odborný výklad.

Pre naše potreby však bude potrebné si aj definovať, čo všetko môžeme do bytu, respektíve do výmery jeho plochy vôbec zahrnúť. Prečo je to také dôležité? Narážame presne na situáciu, ktorú sme načrtli v úvode článku. Môže sa vám totiž veľmi ľahko stať, že kúpite byt, ktorý je v skutočnosti podstatne menší, ako pôvodne tvrdil jeho predávajúci. A skutočne sú za tým zväčša dva dôvody: neznalosť alebo úmyselný podvod. V oboch prípadoch váš však pripravil o peniaze, nakoľko väčšia plocha bytu väčšinou znamená aj jeho vyššiu cenu. Aby ste sa podobnej situácie mohli vyvarovať, povedzme si, čo všetko podľa zákona zahŕňa plocha bytu: „Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, bez plochy lodžií a balkónov…“

Najzaujímavejšia je posledná časť, čiže to, že plochu bytu treba rátať bez plochy balkóna či lodžie. A práve to je niekedy kameň úrazu. Nejeden predávajúci pri predaji svojho bytu v inzeráte ako podlahovú plochu totiž uvedie výmeru aj s balkónom. Nuž a potom sa byt zázračne nafúkne o niekoľko metrov štvorcových.

A čo pivnica?

S pivničnými priestormi je to trochu inak. Pivnica totiž neraz majiteľovi bytu aj skutočne patrí a teda do celkovej rozlohy bytu ju zarátať môže, hoci by si v praxi mala rozlišovať výmera samotného bytu a výmera pivnice. Nie je však výnimkou, že predávajúci do rozlohy bytu zahrnie aj pivnicu, ktorá mu nepatrí, ale ju má len v prenájme. Takéto konanie sa však už pokojne môže nazvať podvodom, keďže sa snaží predať niečo, čo sa nenachádza v jeho vlastníctve. Preto si vždy pred samotnou kúpou bytu všetky náležitosti dobre preverte, aby ste nakoniec nekúpili byt s rozlohou 100 metrov štvorcových, ktorý je však v skutočnosti podstatne menší.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.