21.11.2024

Hypotéka na nehnuteľnosť s vecným bremenom – áno či nie?

Nejedna zo slovenských rodín rieši takýto problém: býva v rodinnom dome alebo byte spolu s rodičmi alebo svokrovcami, na čom by ani nebolo nič také čudné. Problém však nastane vtedy, pokiaľ na takúto nehnuteľnosť potrebuje získať hypotekárny úver, no v ceste vám stojí práve spomínané vecné bremeno.

Skutočný problém

Hypotekárny úver v takomto prípade budete s najväčšou pravdepodobnosťou potrebovať na financovanie rekonštrukcie, či už viac alebo menej náročnej. Poviete si, prečo nie, a keďže nemáte na tento účel zhromaždených dosť finančných prostriedkov na účte, ako prvé vám napadne vziať si hypotekárny úver, ktorý je predsa len výhodnejší, než klasický spotrebný bezúčelový úver od banky alebo nebankovej inštitúcie. Vychystáte sa teda do svojej banky, respektíve do banky, ktorá poskytuje momentálne najvýhodnejšie hypotéky a plní očakávaní bezproblémového chodu udalostí sa tešíte na peniaze a najmä na to, ako poslúžia k vyššej kvalite vášho bývania. O to väčšie však bude sklamanie, ktoré tu zažijete. Banka vám totiž v takomto prípade hypotekárny úver s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho neposkytne. Prečo?

„Áno, je to tak. Banka dom s ťarchou nezaloží, musela by sa dať ťarcha preč, inak to skrátka nepôjde,“ vysvetľuje hypotekárna poradkyňa Zuzana Hribovská. Ako pokračuje, pokiaľ v má v danej nehnuteľnosti rodič alebo svokor právo na doživotné užívanie, banka by v prípade nesplácania úveru nemala šancu tento dom alebo byt predať. „Pre banku by teda šlo o veľmi veľké riziko, nakoľko by z neho v konečnom dôsledku nemusela mať žiadny finančný osoh,“ hovorí. Znamená to teda, že ak by ste neboli svoj úver schopní splácať, banka by nemala ako dom alebo byt predať. „Osobne nepoznám človeka, ktorý by kúpil nehnuteľnosť aj s takýmto vecným bremenom. Užívať dom či byt so starším človekom je niekedy veľmi ťažké aj pre jeho rodinu a nie pre úplne cudzích ľudí,“ dodáva hypotekárny poradkyňa.

Aké je riešenie?

Každá situácia však má svoje riešenie a inak to nie je ani v tomto prípade. „Jednou z prvých možností, ktorú by bolo dobré vyskúšať, je dohodnúť sa človekom, ktorý vecné bremeno predstavuje, aby sa svojho práva vzdal. Viem si však predstaviť, že vo väčšine prípadov ide o starších ľudí, ktorí s tým súhlasiť nebudú, nakoľko sa boja, že by mohli prísť o strechu nad hlavou,“ hovorí Hribovská. Podľa nej ďalšou možnosťou je založiť inú nehnuteľnosť. „Je to tak trochu obchádzka. Dajme tomu, že by sa klient dohodol s niekým z rodiny, že od neho kupuje jeho dom alebo byt, táto nehnuteľnosť by sa založila a on by mohol čerpať peniaze na rekonštrukciu svojho domu,“ vysvetľuje. Ako však dodáva, táto možnosť je pomerne komplikovaná a vyžaduje si tiež mimoriadnu dôveru medzi klientom a človekom, ktorý si kvôli nemu nechá založiť svoju nehnuteľnosť.

Treťou možnosťou je vziať si úver. Nemáme však na mysli klasický spotrebný úver, ale stavebný úver, ktorý má lepšie úročenie. „Takýto produkt ponúka napríklad Prvá stavebná sporiteľňa, ktorá je schopná požičať aj vyššiu sumu bez založenia nehnuteľnosti. Rovnako aj väčšie banky poskytujú podobný druh úverov, ale nie až do takej sumy,“ hovorí Hribovská. Ako vidno, netreba hneď hádzať flintu do žita, nakoľko každá situácia má svoje riešenie.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.