Hypotéka a smrť
Nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch, hovorí staré známe porekadlo. No my ho v súčasnej dobe a pre potreby tohto článku môžeme upraviť: Nešťastie nechodí po horách, ale aj po ľuďoch s hypotékami. Niekedy sa totiž stáva, že zomrie človek, ktorý spláca hypotekárny úver. Otázkou však je, čo sa potom s hypotékou deje?
Nuž je to naozaj tak. V prípade, že zomrie človek, ktorý splácal hypotekárny úver, jeho dlh prejde na jeho dedičov. Podľa našich zákonov sa totiž nededí iba nadobudnutý majetok, ale zároveň aj podlžnosti zosnulého. V praci to teda vyzerá tak, že ak mal zosnulý platca hypotéky napríklad manželku a nemali deti, dlh prechádza na ňu. Ak by však dedičov bolo viac, dlh sa rozdelí medzi nich a to do výšky ceny nadobudnutého dedičstva. Takže ak je napríklad päť dedičov na jeden byt zaťažený hypotékou a dedičstvo si rovnomerne rozdelia medzi sebou na rovnaké podiely, každý z nich síce dostane pätinu bytu, ale aj pätinu dlhu. Samozrejme, je možné, že sa v rámci dedičského konania dedičia medzi sebou dohodnú, že sa svojich podielov vzdajú v prospech jedného dediča. Býva v to prípade, že ich tento vyplatí. No zároveň na neho prechádza aj celá čiastka hypotekárneho úveru, ktorú zosnulý nestihol splatiť.
Tomuto procesu predchádza dedičské konanie a vydanie osvedčenia o dedičstve. To dedičom zabezpečí buď notár, ktorý je na tento úkon poverený súdom, alebo samotný súd. Pokiaľ má dedič toto osvedčenie v poriadku, zanesie ho na miestny kataster, ktorý ho následne zapíše ako vlastníka nehnuteľnosti. Odvtedy de facto platí aj povinnosť dediča splácať hypotekárny úver, ktorý nadobudol s majetkom.
Dá sa dedičstvo a dlh odmietnuť?
Podľa ustanovaní zákonov Slovenskej republiky je skutočne možné dedičstvo odmietnuť. Dedičia tak majú možnosť dedičstvu a rovnako aj zdedeným dlhom povedať „nie“ a to v lehote jedného mesiaca od upovedomenia o zdedenom majetku. Nebýva to síce obvyklou praxou, ale je potrebné vedieť, že ako dedič máte právo na takúto možnosť. Vtedy sa však vzdávate aj celého majetku, ktorý by ste prípadne mohli predať a tak splatiť nielen zostávajúci dlh, ale aj niečo na predaji zarobiť. Ono je to totiž tak, že v dedičskom konaní nemôžete odmietnuť iba dlhy a majetok si prijať. Je to jeden kompletný „balík“, čiže ak vezmete nehnuteľnosť, spolu s ňou preberáte aj podlžnosti s ňou previazené.
Oplatí sa poistiť?
Áno, skutočne sa takéto poistenie hypotekárneho úveru oplatí. Prinajmenšom z dôvodu, že v prípade svojej smrti neprejde váš hypotekárny úver na vašich dedičov. Ak ste napríklad rodič a manžel a ste poistený pre prípad smrti a nedajbože zomriete, vďaka tomuto poisteniu hypotéka neprejde na vašich najbližších, alebo poisťovňa ju jednorázovou splátkou vyplatí a vaša rodina bude mať aspoň akú takú útechu, že nepríde o strechu nad hlavou. Dnes však banky ponúkajú spolu s hypotékami celé balíčky poistení, čiže nielen pre prípad smrti, ale zároveň aj pre prípad invalidity či práceneschopnosti. Je už však na vašom posúdení, či budete platiť pár eur navyše, no mali by ste si uvedomiť, že poistenie hypotekárneho úveru môže v prípade vašej smrti vašich najbližších skutočne zachrániť od splácania dlhov.
autor: Andrea Kolesárová