Hypotéka a krach banky
Na Slovensku síce krach bánk nie je práve nejakým častým javom, ale nikde nie je napísané, že sa tak nemôže stať a to najmä v tejto neistej dobe, kedy stačí len niekoľko zlých rozhodnutí a celý „biznis“ sa zrúti ako domček z karát. Bude teda určite zaujímavé pozrieť sa na to, čo by sa dialo, keby skrachovala banka, v ktorej máte hypotekárny úver.
Hneď na začiatku si treba uvedomiť, že ľudia skutočne nemajú jasno, čo sa vlastne v spomínanej situácií udeje. Vyplýva to aj z otázok a podnetov, ktoré nám posielajú naši čitatelia. Niekedy sa môžeme stretnúť s názorom, že keď banka, ktorej splácate hypotekárny úver skrachuje, hypotéka tým padá a vy sa môžete doslova tešiť z toho, že máte dom aj peniaze. V tomto prípade vás ale musíme sklamať, pretože to rozhodne nie je pravda, ale len zbožné želanie bankových klientov. Opačný názor zasa je, že pokiaľ banka skrachuje a jej pohľadávky prevezme niekto iný, pôvodné dohody a zmluvy padajú a klient tak môže prísť o svoju nehnuteľnosť. To však takisto našťastie nie je pravda.
Nič sa nemení
Aj keby vaša banka, ktorej splácate hypotekárny úver skrachovala hoci aj v tomto momente, nemusíte sa vôbec báť následkov a ani nejako špekuľovať, čo môžete urobiť alebo čo by ste mali urobiť, či ste nemali s bankou podpísať nejakú zmluvu, ktorá by v tejto situácií vymedzila jasné pravidlá, či ste sa nemali nejakým spôsobom proti krachu banky poistiť a tak ďalej. Je úplne jasné, že v podobnej situácií má každý z nás hlavu plnú otázok a pochybností, pretože sa s takým niečím nestretávame každý deň. V prvom rade sa ale musíte upokojiť a uvedomiť si, že sa pre vás v konečnom dôsledku vlastne ani nič nemení. Ako je to možné?
Poďme si celú situáciu rozobrať. Ak by došlo ku krachu banky, postupovať sa podľa zákona môže dvomi spôsobmi: buď skrachovanú banku a všetky jej finančné záležitosti spolu s vaším hypotekárnym úverom prevezme iná banka, pričom sa pre vás nemení vôbec nič a úver s rovnakými podmienkami splácate aj naďalej alebo banka pôjde do konkurzu. Vtedy sa určí správca konkurznej podstaty, no ani v tomto prípade vaša pôvodná zmluva s bankou nezaniká a vy máte povinnosť ju splácať. Zmena tu nastáva len pre danú banku, ktorá už nebude môcť vytvárať nové zmluvy, ale pokiaľ ide o zmluvy a úvery uzatvorené ešte v dobe pred krachom, ich platnosť trvá aj naďalej a klienti ich jednoducho musia splatiť. Samozrejme, vy ako klient banky v konkurze by ste mali byť o všetkých potrebných krokoch informovaný prostredníctvom toho, kto bude danú banku spravovať. Ak si to teda zhrnieme, ani bankrotom banky sa v prípade splácania hypotekárneho úveru nič nemení. Úver vám síce „na krku“ zostane, ale sa ani nemusíte obávať, že by ste o svoj dom či byt prišli.
autor: Andrej Jurica