21.11.2024

Exekúcia za cudzie dlhy?

Do redakcie nám prišla nasledujúca otázka od Jozefa Hradiského z Bratislavy: „Dobrý deň, moja dcéra si pred niekoľkými rokmi z banky vzala väčšiu pôžičku, keďže mala dobre platenú prácu a potrebovala slušné auto. Po čase však o prácu prišla a tým aj o príjem. Samozrejme potom prestala platiť aj pôžičku a dostávala sa stále do väčších finančných problémov. Dnes žije niekde na druhom konci Slovenska u priateľa a so mnou a s manželkou je len v minimálnom kontakte. V našom byte má však stále trvalý pobyt, čo je práve ten problém. Prednedávnom na našu adresu totiž prišiel list od exekučnej spoločnosti adresovaný mojej dcére. S manželkou sa bojíme, že by sme kvôli dcériným dlhom mohli prísť o náš byt. Preto sa Vás chcem spýtať, či má exekútor v tomto prípade právo siahnuť na nás majetok?“

Môžete prísť o byt?

Pán Jozef, máte samozrejme neľahkú situáciu, ale na mysli máme skôr vaše rodinné problémy, ako tie, pre ktoré by ste mohli prísť o svoj byt. Podľa opisu, ktorý ste nám vo svojom príspevku poslali, je totiž zrejmé, že takýto prípad vám v skutočnosti nehrozí. Áno, ľudia sa obávajú exekúcie, je to naozaj jeden z najväčších strašiakov, ale netreba zabúdať na to, že aj exekútor musí konať len v medziach zákona. A ten v tomto prípade hovorí, že exekúciu predajom nehnuteľnosti možno vykonať len vtedy, ak oprávnený s exekúciou predajom nehnuteľnosti označenej v upovedomení o začatí exekúcie predajom nehnuteľnosti súhlasí a ak sa preukázalo, že nehnuteľnosť je vo vlastníctve povinného. Zákon teda môžeme jednoducho interpretovať v tom zmysle, že pokiaľ vaša dcéra nie je vlastníkom bytu, v ktorom bývate, nemôže naň exekútor siahnuť. Takže v tomto ohľade môžete byť pokojní.

Ale…

Ale, ako to už býva, v prípade zákonov sa vždy nájde nejaké to „ale“. Nuž a inak to nie je ani v tejto situácií. Ak by ste napríklad boli v prípade dcérinej pôžičky jej ručiteľom, vtedy by exekútor na váš byt siahnuť mohol. Podobný scenár by sa odohral aj vtedy, ak by vaša dcéra bola spoluvlastníkom danej nehnuteľnosti. A je tu ešte jedna možnosť, ako by ste o daný byt mohli prísť a tá by mohla nastať v prípade, že by na vašej nehnuteľnosti bolo záložné právo v prospech banky, od ktorej má vaša dcéra požičané peniaze a ktorá ich teraz chce dostať nejakým spôsobom späť. Z vášho príspevku, ktorý ste nám poslali do redakcie, však nepriamo vyplýva, že žiaden zo spomínaných prípadov sa vás osobne netýka. Ak je to naozaj tak, môžete si byť istý, že o svoju strechu nad hlavou kvôli problémom svojho dieťaťa neprídete.

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.