Dve hypotéky na jednu nehnuteľnosť? Prečo nie?
Niekedy sa to tak skrátka stane: z nejakého dôvodu by ste ku kúpe jednej nehnuteľnosti potrebovali dva hypotekárne úvery. Otázkou však zostáva, či je to vôbec možné. Odpoveď sa nachádza v pokračovaní článku, zatiaľ však prezraďme, že možné to skutočne je.
Predstavme si napríklad, že sú dvaja mladí manželia, ktorí si chcú zadovážiť svoj vysnený dom. Jeho cena je, povedzme, 140 tisíc Eur. Väčšina bánk na rodinný dom poskytuje hypotekárny úver do výšky 90 percent z ceny nehnuteľnosti, v tomto prípade by teda šlo o 126 tisíc Eur. Z nejakého dôvodu by však na kúpu domu nechceli využiť jeden veľký hypotekárny úver, ale dva menšie, čiže každý by si vzal od banky hypotéku vo výške 63 tisíc Eur a to dokonca bez spoludlžníkov. Je to možné? „Nie, v tomto prípade by to možné nebolo,“ hovorí hypotekárna poradkyňa Tatiana Grznárová. „Títo manželia by sa najprv museli rozviesť,“ dodáva. Ako ďalej vysvetľuje, pokiaľ sú žiadatelia o hypotekárny úver v manželskom zväzku, na jednu nehnuteľnosť si môžu vziať iba jednu hypotéku, nakoľko vo vzťahu banka – klient by jeden z nich figuroval ako dlžník a druhý ako spoludlžník.
Takto už áno
Tak sa na to pozrime trochu inak. Máme dvoch mladých ľudí žijúcich síce v partnerskom vzťahu, ale manželmi nie sú. Majú záujem o vyššie spomínanú nehnuteľnosť v hodnote 140 tisíc Eur, pričom banka im aj v tomto prípade ponúka vyplatenie úveru v hodnote 90 percent z ceny tohto rodinného domu. Ani oni nechcú jeden úver, ale dva, každý vo výške 63 tisíc Eur. Bolo by to v tomto prípade možné? „Áno, v takto popisovanej situácií žiadatelia majú šancu, aby im banka tieto úvery schválila,“ hovorí Grznárová. Je však potrebné, aby žiadatelia o úver dodržali isté podmienky. „Schválenie hypotekárneho úveru je prakticky v každom posudzovaní individuálne, preto sa nikdy nedá vo všeobecnosti zásadne povedať, že banka pôžičku schváli. Závisí to od mnohých faktorov, ako je bonita klienta, jeho vernosť, pozícia v úverovom registri a tak ďalej,“ pokračuje.
Aj v kúpno-predajnom procese to bude trochu iné, ako tomu býva obvykle. Keďže tu máme dve hypotéky a dvoch kupcov, musia byť rovnako vypracované aj dve kúpne zmluvy. „Tie budú zároveň upravovať podielové vzťahy viažúce sa k danej nehnuteľnosti, čiže to, koľko metrov štvorcových bude patriť jednému a koľko druhému. Predpokladám, že v tomto prípade by šlo o päťdesiat na päťdesiat,“ hovorí hypotekárna špecialistka.
autor: Andrej Jurica