Dočká sa Bratislava mrakodrapu?
Bratislava ako hlavné mesto Slovenska je prirodzene vystavená mnohým investičným tlakom na výstavbu výškových budov. Ak porovnáme situáciu spred niekoľkých rokov a dnes, rozdiel v počte týchto budov je skutočne pozoruhodný. Otázka teda znie: ktorá z budov patriacich ku komerčným stavebným projektom je najvyššia?
Občas zvykneme niektoré najvyššie bratislavské budovy nazývať mrakodrapmi. Hoci je toto pomenovanie plné hrdosti naozaj nesmierne lákavé a akokoľvek by sme boli radi, aby sa takouto budovou mohlo naše hlavné mesto popýšiť, v Bratislave sa zatiaľ nenachádza žiadna stavba, ktorá by parametrom skrývajúcim za termínom mrakodrap skutočne vyhovovala. Podľa niektorých odborníkov by totiž mrakodrap mal dosahovať minimálnu výšku 150 metrov. Nájdu sa síce aj tvrdenia, ktorým by „stačilo“ aj 130 metrov na použitie tohto označenia, ale väčšina odborníkov sa prikláňa k 150-metrovej výške.
Najvyššia budova vôbec
Ak by sme mali byť skutočne dôslední a hľadali by sme úplne tú najvyššiu stavbu na území hlavného mesta, potom by sme za ňu zrejme museli označiť televízny vysielač na vrchu Kamzík. Ten sa totiž môže pochváliť skutočne úctyhodnou výškou 194 metrov. Ale keďže nejde ani o obytnú a ani o administratívnu budovu, ale o technickú konštrukciu, nebude nás pre tento krát zaujímať.
Dlhý čas bola najvyššou bratislavskou budovou v tom pravom zmysle takzvaný Manderlák, ktorý centrum hlavného mesta skrášľuje od roku 1936. A nešlo pritom len o najvyššiu budovu v Bratislave, ale dokonca v celej Československej republike, keďže žiadna vyššia stavba ako 45-metrový Manderlák sa nenachádzal ani v Prahe.
Ak sa však pozrieme na najvyššiu budovu v Bratislave a na Slovensku v súčasnosti, musíme tento primát prisúdiť budove Národnej banky Slovenska. Jej výška je totiž 111 metrov. Len tri metre za ňou zaostáva budova Slovenskej televízie zo socialistických čias, ktorá meria 108 metrov.
Štátne vyššie než komerčné
Je skutočne pozoruhodné, že obe najvyššie budovy v Bratislave patria svojím spôsobom do „štátnej správy“ a žiadny komerčný projekt ich zatiaľ neohrozuje. Na druhú stranu treba povedať, že developeri a investori mali v minulosti značne ambiciózne plány, pokiaľ ide o výškové budovy.
Najvyššou budovou a prvým mrakodrapom mala byť budova s názvom Klingerka, ktorá sa mala nachádzať na mieste bývalej továrne Gumon. Táto impozantná budova s výškou 157 metrov, ktorá mala byť dokončená ešte v minulom roku, by pohodlne spĺňala kritériá stavby, ktorú nazývame mrakodrap. Z výstavby však vzišlo a tak Bratislava svoj prvý mrakodrap stále nedostala.
Podobne bol na tom aj veľkolepý projekt Twin City. Podľa pôvodných plánov mala hlavná budova tohto komplexu merať až úctyhodných 170 metrov, čím mala prekonať Klingerku. Aj z tejto výšky však časom vzišlo, respektíve projekt síce zostal v realizácií, ale výška sa medzitým radikálne znížila.
Takže ktorá stavba je momentálne najvyššou komerčnou budovou v Bratislave? Odpoveď znie: Tower 115. Kto si však myslí, že číslovka v jej názve označuje jej presnú výšku, má pravdu len spolovice. Na streche budovy sa totiž nachádza vysielač, bez ktorého má Tower 115 výšku „len“ 104 metrov, čo je samozrejme stále úctyhodné číslo.
Pokiaľ teda ide o realizáciu prvého slovenského mrakodrapu, musí si naň Bratislava ešte nejaký čas počkať. Zatiaľ sa však môžeme tešiť z toho, že ani v celej Českej republike sa nenachádza vyššia budova, ako práve v Bratislave.
autor: Andrej Jurica