Cintorín, park alebo polyfunkčný objekt?
Pred nejakým časom košická spoločnosť Ospos, s.r.o. avizovala výstavbu polyfunkčného objektu, ktorý sa mal nachádzať v širšom centre východoslovenskej metropoly. Výstavba však narazila na odpor zo strany kompetentných orgánov a príliš sa nepáči ani samotným obyvateľom Košíc.
Polyfunkčné Huštáky
Pozemok, na ktorom mal polyfunkčný objekt vyrásť, sa nachádza v širšom centre mesta Košíc v susedstve Štúrovej ulice. De facto leží na hranici mestských častí Staré mesto a Západ. Na danom pozemku sa nachádza aj cintorínska kaplnka, ktorá je podľa investora značne poškodená. Hlavný objekt tvorí samotná polyfunkčná budova, ktorá má pôdorysný tvar písmena L. Je rozdelená do troch samostatných dilatačných celkov, z ktorých každý má iný výšku. Najvyššie je južné nárožie , ktoré má jedenásť nadzemných podlaží. Stredná časť má štyri nadzemné podlažia a severné nárožie má šest podlaží. Objekt by mal spĺňať viacero funkcíí – parkovanie , služby, prechodné ubytovanie a bývanie s príslušným technickým zázemím. Pokiaľ ide o byty, v objekte sa ich bude nachádzať celkovo 68, z čoho 48 bude slúžiť na dlhodobé bývanie a ďalších 20 apartmánových bytov na bývanie krátkodobejšie.
V žalúdku mnohým
S predloženým investičným zámerom nesúhlasí viacero strán, pričom veľavravným je najmä stanovisko pamiatkárov. Podľa vyjadrenia košického krajského pamiatkového úradu je totiž daný pozemok z archeologického hľadiska skutočne cenný, nakoľko sa tu nachádza aj významný evanjelický cintorín, na ktorom je pochovaných viacero historicky významných osobností.
Pamiatkový úrad paradoxne však neodporúča archeologický výskum. Ten totiž tak, ako je ho možné vykonať v súčasnosti, nie je dostatočný. Ako tvrdia pamiatkári, jeho vykonaním by došlo k devastácii náleziska bez zodpovedajúcej protihodnoty poznania. V súčasnosti vykonávaný archeologický výskum a tiež antropologické posudky totiž nedokážu v drvivej väčšine prípadov stotožniť pochovaného s konkrétnym dejateľom, o ktorom sa vie, že leží na tomto cintoríne. A práve v tom podľa pamiatkárov spočíva jedna z najväčších hodnôt tohto archeologického náleziska. Na pozemku sa nachádza aj kaplnka, ktorú však investor zamýšľal zrekonštruovať a začleniť do projektu.
Dôležité „proti“ v súvislosti s touto výstavbou dal aj miestny stavebný úrad. Podľa jeho vyjadrenia totiž stavba nie je v súlade s územným plánom tejto zóny, nakoľko sa tu nepripúšťa žiadna stavba. Projekt sa však nepáči ani zainteresovanej verejnosti. Napríklad Dejepisný spolok v Košiciach sa podľa vlastného vyjadrenia už dlhšiu dobu snaží o to, aby bol celý pozemok evanjelického cintorína zmenený na tazvaný memoriálny park. Ak by totiž nebol postavený plánovaný komplex na danom mieste cintorína, mohlo by tam vzniknúť „zelené“ oddychové miesto pre Košičanov so zachovaním jeho historickej hodnoty, podobne ako je to zakotvené v platnom Územnom pláne mesta Košice.
autor: Andrea Kolesárová