21.11.2024

Ceny európskych nehnuteľností na bývanie išli hore

O tom, že realitný trh s rezidenčnými nehnuteľnosťami to má dobre našliapnuté, svedčí okrem iného aj nárast ich cien. Potvrdil to aj oficiálny európsky štatistický úrad Eurostat, ktorý medziročne porovnal ceny európskych nehnuteľností na bývanie. Aké údaje mu z toho vyplynuli, sa dočítate ďalej.

Jednoznačný nárast

Eurostat sa zameral na ceny európskych nehnuteľností určených na bývanie, respektíve na medziročné porovnanie ich cien. Obdobie, ktoré štatistov zaujímalo, bol druhý kvartál roku 2015 a rovnaké obdobie roku 2016. Údaje, ktoré z tohto porovnania vyplynuli, v podstate len potvrdili trend, ktorý už dlhšie zažívame aj na Slovensku – ceny rezidenčných nehnuteľností idú jednoducho hore. Pokiaľ ide o členské štáty Európskej únie, tu ceny medziročne vzrástli o štyri percentá. V rámci štátov používajúcich Euro, išlo o nárast v hodnote 2,9 percenta. Nárast sa však uskutočnil aj v tomto roku – v eurozóne v druhom štvrťroku ceny rezidenčných nehnuteľností vzrástli o 1,4 percenta oproti prvému kvartálu. V členských štátoch Európskej únie tento nárast zaznamenal 1,6 percenta.

Maďarsko a Lotyšsko na prvom mieste

Minimálne pokiaľ ide o nárast cien nehnuteľností určených na bývanie. Podľa údajov Eurostatu sa totiž práve v týchto krajinách medziročne ich ceny zvýšili až o 10,3 percenta, čo je skutočne enormný nárast. Ďaleko od nich nie je ani Rakúsko s deviatimi percentami, Veľká Británia s 8,8 či Švédsko s 8,7 percentami. Na opačnej strane rebríčka sa nachádza Cyprus s poklesom cien o 8,9 a Taliansko o 1,4 percent.

Pokiaľ ide porovnanie cien prvého štvrťroku 2016 s druhým, aj tu sa najväčší nárast spomínaných nehnuteľností uskutočnil práve v Lotyšsku a to o 6,6 percenta. Pozoruhodné je, že Maďarsko v tomto ukazovateli zažilo cenový, hoci minimálny pokles – o 0,2 percenta. Výraznejší nárast cien môžeme podľa údajov Eurostatu vidieť ešte v Estónsku, Litve a Portugalsku, kde ceny vzrástli o 3,1 percenta. Veľká Británia zaznamenal nárast cien o rovné tri percentá.

A čo Slovensko?

Podľa údajov európskeho štatistického úradu ani Slovensko nebolo uchránené od výraznejšieho nárastu cien rezidenčných nehnuteľností. Medziročne, čiže pri porovnaní druhého štvrťroku 2015 s rovnakým obdobím tohto roku totiž Eurostat zaznamenal nárast cien až o 5,7 percenta, čo Slovensko radí medzi krajiny s výrazným zdražovaním daných nehnuteľností. Nárast ich cien môžeme vidieť už aj v rámci tohto roku – rozdiel medzi prvým a druhým kvartálom 2016 je totiž až 2,6 percenta. Trh sa teda jednoznačne hýbe. Na druhú stranu však netreba zabúdať na hrozbu novej cenovej bubliny, ktorá by v konečnom dôsledku mohla vyústiť do ďalšej hospodárskej krízy.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.