25.11.2024

Ako nakoniec dopadne CEPIT?

Vedecko-technologický park CEPIT alebo celým názvom Central European Park for Innovative Technologies mal byť ambicióznym projektom, ktorý mal vyrásť v bratislavských Vajnoroch. Hoci je jeho výstavba avizovaná už prakticky sedem rokov, dodnes sa ho nepodarilo zrealizovať a začiatok výstavba sa stále odkladá. Prečo?

Zdroj: www.cepit.net

„Predstavujeme vám jedinečný projekt v strednej Európe, ktorý sa stane centrom výskumu, vývoja a vzdelávania na vysokej úrovni, a zároveň ideálnym miestom pre život. Vedecko-technologický park CEPIT sa ponúka ako platforma pre spoluprácu a výmenu skúseností v rámci svojej siete partnerov. Synergicky prepojí vedu, výskum, vzdelávanie, biznis, bývanie a voľný čas do jedného celku. Bude to miesto, ktoré vo svojej komplexnosti pokryje všetky aspekty životného štýlu moderného človeka, a súčasne bude rešpektovať životné prostredie.“ Týmto úvodom privíta internetová stránka vedecko-technologického parku návštevníka, ktorý zo zvedavosti alebo len tak náhodou zablúdil do týchto webových končín. Tieto vety však zrejme upútajú každého a tak sa náhodný návštevník chce dozvedieť, ako v skutočnosti park CEPIT vyzerá a kde ho konkrétne nájde. Ak si na hľadanie vyhradí trochu času, zistí, že park by sa síce mal nachádzať v bratislavskej mestskej čast Vajnory, ale v reálnej podobe ho tam nenájde.

Ak sa pozrieme trochu na históriu pokusov o výstavbu parku CEPIT, zistíme, že ešte v roku 2005 urbanistickú štúdiu parku prijali mestskí poslanci vo Vajnoroch. Následne sa so samotnou stavbou vedecko-technologického komplexu malo začať v roku 2008. Na 63 hektároch sa malo zrealizovať miesto, ktoré by v prvom rade patrilo výskumu a vývoju technológií zameraných najmä na elektroniku a biotechnológie, informatiku, mikrotechnológie a strojárenstvo pracujúce na báze mikro- a nanosystémov. V komplexe by sa takisto nachádzalo kongresové centrum, vysoká škola a dokonca aj hotel. Projektanti počítali tiež s administratívnymi priestormi, priestormi na biznis a služby a takisto malo byť do projektu zahrnuté aj bývanie. Funkcie parku teda mali byť výskum, vývoj, inovácie, vzdelávanie a ďaľšie zaškoľovanie, služby, obchod, hotel, konferencie, výstavy, administratíva a business.

Štát projekt odobril

Tomuto projektu za stovky miliónov eur nestáli v ceste ani byrokratické prekážky. Pokiaľ ide napríklad o posudzovanie vplyvov na životné prostredie, Ministerstvo pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky výstavbu vedecko-technologického parku CEPIT odporučilo, no s tým, že zo strany investora bolo potrebné napraviť ešte päťdesiat dodatočných požiadaviek. Išlo napríklad o doriešenie dopravného systému, s tým súvisiace vybudovanie križovatky alebo oddelenie ochranného pásma blízkej prírodnej rezervácie Šúr od obytnej zóny naplánovanej v projekte. Pokiaľ ide o poslednú spomínanú podmienku, tá bola aj predmetom nedôvery a stažností zo strany obyvateľov mestskej časti Vajnory, ktorí sa obávali práve negatívneho vplyvu výstavby parku na túto prírodnú rezerváciu.

Vyrásť mal v štyroch etapách

Výška investície, ktorá figuruje v prvotných plánoch a takisto vyplýva z prvého predloženého zámeru o posúdenie vplyvov na životné prostredie, bolo skutočne vysoká – 800 až 900 miliónov eur. Podľa zámeru sa výstavba mala realizovať v štyroch etapách, pričom park mal byť definitívne dokončený v roku 2026. Priniesť mal približne sedemtisíc nových pracovných miest. Základná otázka však znie: Čo sa s týmto výnimočným projektom nakoniec stane? Upadne do definitívneho zabudnutia alebo sa ho napokon podarí zrealizovať? Odpoveď je však stále nejasná.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.