03.12.2024

Aj z tohto sa dá postaviť dom!

Bývať sa dá prakticky vo všetkom. V domoch, bytoch, hausbotoch, karavanoch, škatuliach, aj keď, samozrejme, naše predstavy o vlastnom bývaní sú zrejme trochu odlišné. V každom prípade nie je dom ako dom a preto sa poďte sa s nami pozrieť na alternatívne materiály, z ktorých si možno raz aj postavíte svoj vysnívaný domov.

Hlina

Je pravda, že dnešné hlinené domy sú považované za ekologické a zdravotne nezávadné. V podstate čoraz viac ekologicky zameraných architektov považuje hlinené domy za bývanie budúcnosti. Dôležitou vlastnosťou hliny je jej hygroskopickosť, čo znamená, že dokáže prijať veľké množstvo vzdušnej vlhkosti a následne, keď je vzduch suchý, uvoľniť ju späť do priestoru. Hlina je navyše aj dobrým konzervátorom dreva a dobre sa znáša so všetkými prírodnými materiálmi. Je tiež zaujímavým a charakteristickým materiál, pri ktorom môžeme oceňiť jej prirodzenú estetiku.

Slama

Slama sa už aj kedysi pridávala do zmesí na murovanie a omietanie. Dnes už však nie je ničím výnimočným, keď sa z nej postaví celý dom, navyše aj s výbornými tepelnoizolačnými schopnosťami. Ďalším neodškriepiteľným pozitívom sú aj podstatne nižšie stavebné náklady, ako je tomu pri stavbe domu murovaného. Slamený dom sa bude vyznačovať nízkou hmotnosťou, no zároveň aj vysokým tepelným odporom. Zaujímavou vlastnosťou je do značnej miery nízky koeficient tepelnej vodivosti. No využijete ju takisto v už postavenom muravovanom dome a to ako izolačný materiál na obvodové steny či podlahu.

Drevo

Nuž, čo povedať o dreve? Svojimi vlastnosťami jednoducho nebolo do dnešnej doby žiadnym materiálom prekonané. Za prvé, pri výstavbe drevodomov sa na rozdiel od betónových konštrukcií odbúrava mokrý proces výstavby, čo znamená, že sa zároveň urýchľuje aj doba výstavby a teda samozrejme sa šetria aj nemalé financie. Za druhé, drevostavba má prakticky okamžitú únosnosť. Za tretie, drevené konštrukcie takisto spĺňajú podmienky pre požiarnu odolnosť podľa stanovenej normy. Nuž a za štvrté, akustické vlastnosti drevených sendvičových konštrukcií sú naozaj lepšie, ako je tomu pri iných konštrukciách.

Korok

Korok má schopnosť regulovať relatívnu vlhkosť vzduchu v interiéri budov, čo vlastne znamená, že sa vyznačuje skvelými termoizolačnými vlastnosťami. Veľkou výhodou je tiež jeho tvarová stálosť, čiže sa nezmenšuje ani nezväčšuje. Korok je takisto zaradený medzi materiály, ktoré horia len veľmi ťažko. Často sa doň pridáva aj takzvané vodné sklo, ktoré požiarom ešte viac zamedzí. Tento materiál však nepodlieha ani baktériám či plesniam, veľmi dobre pohlcuje zvuk, takisto neprepúšťa kvapaliny, dá sa naozaj ľahko opracovať a spracovať a ani agresívne chemické látky si s ním le tak ľahko neporadia.

Konope

Musíme síce uznať, že konope ako také nemá práve najslávnejšiu povesť, no na druhú stranu, nie je konope ako konope. Konope siate je napríklad vynikajúcim stavebným materiálom. Vyznačuje sa totiž skutočne pozoruhodnými zvukovoizolačnými a tiež tepelnoizolačnými vlastnosťami. Práve preto sa pridáva do konštrukcií v stropoch či stenách. No to nie je všetko – konope, pokiaľ ho zmiešame s vápnom a vodou, môže slúžiť aj ako klasický stavebný materiál namiesto betónu. Navyše ide o veľmi ľahko pestovateľnú plodinu a teda aj o ekologický materiál v tom pravom zmysle.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.