Aj kraje hlásia nárast cien
Priemerné ceny nehnuteľností na bývanie rástli aj v jednotlivých slovenských krajoch. Ako sa zdá, rast cien je jednoducho trend, ktorý sa len tak ľahko nezastaví. Svedčí o tom aj štúdia, ktorú vypracovali analytici Menového úseku Národnej banky Slovenska.
Priemerná cena nehnuteľností na bývanie sa v treťom kvartáli tohto roku vo väčšine slovenských krajov zvýšila. V tomto ohľade sme narazili na jedno zaujímavé prekvapenie: najvýraznejšie sa totiž zvýšila priemerná cena bývania v Prešovskom kraji a to o 3,4 percenta na 763 EUR za meter štvorcový. Kde sa zasa najviac znížila? Nuž, v treťom štvrťroku sa tak udialo v Nitrianskom kraji – o 1,5 percenta na 556 Eur za jeden meter štvorcový. Samozrejme, svoje majú stále čo povedať aj dva naše ekonomicky najsilnejšie kraje – výrazná váha Bratislavského kraja a Trnavského kraja na slovenskom trhu s bývaním sa totiž prejavuje v posledných štvrťrokoch aj na skôr rastovom trende priemernej ceny bývania za Slovensko ako celok.
V Bratislavskom kraji najväčšia ponuka
Podľa predloženej analýzy ponuka bytov a domov je v rámci Slovenska výrazne koncentrovaná v Bratislavskom kraji. Veľmi výrazne sa tento fakt prejavuje v prípade ponuky nových bytov a nových domov. V nej totiž Bratislavský kraj jednoznačne dominuje a to s takmer sedemdesiat percentným podielom v prípade nových bytov a s vyše päťdesiat percentným podielom v prípade nových domov na celoslovenskej ponuke a to je skutočne veľký podiel. Rozhodne v tejto súvislosti neprekvapí, že aj v prípade existujúcich bytov je najväčší podiel celoslovenskej ponuky sústredený práve v Bratislavskom kraji a to až okolo 29 percent z celoslovenskej ponuky. Treba však dodať aj to, že v prípade ponuky existujúcich domov sa najväčší podiel celoslovenskej ponuky v Bratislavskom kraji nenachádza – prvenstvo si totiž v tejto pomyselnej súťaži odnáša Nitriansky kraj a to takmer 21 percent.
Čo náš čaká?
Náznaky oživovania slovenského trhu s bývaním sa v treťom štvrťroku 2015 prejavili aj v raste priemernej ceny bývania. Závery rokov však podľa analytikov Menového úseku zvyknú byť na trhu s bývaním sprevádzané rôznymi akciami developerov a tiež úverových inštitúcií, ktoré zvyknú zvýšiť aktivity. To však nutne neznamená, že to musí viesť k výraznejším tlakom na rast priemernej ceny bývania. Napriek predpokladanému pokračujúcemu oživovaniu slovenského trhu s bývaním možno teda v najbližšom období očakávať len mierny rast priemernej ceny bývania.
autor: Andrej Jurica