25.11.2024

Slovensko „boduje“ aj v cenách prenájmov skladov a priemyselných priestorov

Pozícia Slovenska v rámci Európy musí byť nutne vnímaná ako lacná aj z hľadiska cien za prenájom priemyselných a skladových priestorov. Aj v tomto prípade sa totiž nielen v našom okolí, ale aj na celom starom kontinente nájde len málo krajín, ktoré v tejto súvislosti ponúkajú nižšie ceny.

Stagnácia sa Slovenska netýka

Tieto skutočnosti vyplývajú z analýzy, ktorú vypracovala poradenská a konzultantská spoločnosť Colliers International. Podľa ich zistení vo väčšine krajín regiónu EMEA, čiže vo väčšine štátov Európy, Blízkeho východu a Afriky, ceny za mesiac prenájmu jedného metra štvorcového za druhý polrok minulého roku stagnovali a podobná stagnácia by ich mala čakať aj v prvom polroku roku 2012.

To však neplatí v severských krajinách, pretože práve najvýraznejší nárast zaznamenali ceny v nórskom hlavnom meste Oslo, a to až o 8 percent. Druhý najvyšší rast podľa tlačovej správy medzinárodnej spoločnosti Collier International a to o 6,1 percent evidoval Gothenburg, ktorý je druhým najväčším mestom vo Švédsku.

Nás však pochopiteľne najviac zaujíma Slovensko. To má v tomto ohľade pomerne zvláštnu situáciu, pretože sa vymyká z priemeru. V každom prípade treba povedať, že ako už avizuje nadpis odseku, našej krajiny sa stagnácia v cenách za prenájom metra štvorcového skladových a priemyselných priestorov naozaj netýka. A snáď ešte zaujímavejšou správou je, že nie sme ani v takej situácií ako severské krajiny a ceny u nás nielenže nebudú rásť, ale práve naopak, mali by klesať.

Ako teda vyplýva z tvrdenia poradenskej spoločnosti Colliers International, v nasledujúcich dvanástich mesiacoch sa predpokladá stagnácia cien prenájmov vo väčšine kľúčových centier. Ďalší nárast by podľa očakávaní mali zaznamenať hlavné ruské logistické centrá Moskva a Petrohrad, ako aj estónsky Talin. Naopak v mestách ako Bratislava, Lisabon a Atény sa predpokladá  pokles cien prenájmov.

Aké sú aktuálne ceny?

Rovnako zaujímavý pohľad nám pripraví aj cenová mapa prenájmov priemyselných a skladových priestorov, kde podobne, ako v prípade cien za prenájom kancelárskych priestorov zistíme, že v prípade Slovenska sa opäť môžeme „pochváliť“ jednými z najnižších cien v Európe vôbec. Tieto údaje sa týkajú najvyššej možnej cenovej hladiny prenájmu na otvorenom trhu, ktorá sa predpokladá pri jednotke štandardnej veľkosti, v najväčšej kvalite s najvyšším štandardom, čiže ide o stupeň A. Samozrejme, tieto ceny sa zisťovali v najlepších lokalitách. Údaje prirodzene nezahŕňajú dane, prevádzkové náklady alebo ústupky zo strany majiteľa.

Aké sú teda konkrétne čísla? Avizovaná najvyššia možná cenová hladina v Bratislave je na úrovni štyroch eur. Z okolitých hlavných miest je na tom rovnako iba Budapešť, u nej sa však predpokladá stagnácia cien. V Prahe sa ceny pohybujú na úrovni 4,3 eur, vo Viedni 5 eur a vo Varšave 5,5 eur. Z blízkych regiónov je však úplne najlacnejšia oblasť okolo poľských Katovíc, kde sa táto cena drží na hladine 3,2 eura, ale v tomto prípade sa predpokladá vzostup cien. Najvyššie ceny v tejto kategórií má hlavné mesto Veľkej Británie Londýn a to 14,5 eur.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.