22.11.2024

Ako sa žije v Starom meste?

Bratislavské Staré mesto je ako absolútne centrum hlavného mesta prestížnou a pre mnohých vysnívanou adresou. Ako sa teda býva a žije v tejto atraktívnej lokalite?

Drahá „dobrá adresa“

Na otázku z titulku sa ako prvé ponúka jednoslovná odpoveď – draho!

Pokiaľ nepatríte medzi šťastlivcov, ktorí byt v tejto lokalite zdedili či získali pridelením od mesta alebo odkúpením za „netrhovú“ cenu, musíte v prípade záujmu o bývanie v tejto mestskej časti disponovať značnými prostriedkami.

Napriek tomu, že pokles cien nehnuteľností v posledných rokoch neobišiel ani bratislavské centrum, ešte stále ide o najdrahšiu bratislavskú lokalitu (a tým pádom i celoslovenskú), kde sa cena za meter štvorcový môže vyšplhať až na násobok ceny z lacnejších bratislavských štvrtí (o mimobratislavských lokalitách nehovoriac).

Pri troche šťastia môžete síce objaviť byt s menšou či väčšou výmerou, kde cena za m2 začína na – pre Bratislavu veľmi prijateľných – 1350 EUR; ide však skôr o anomálie, keďže priemerná cena v lokalite BA I a obzvlášť v jadre historického centra, resp. na pešej zóne, je omnoho vyššia a stúpa až k 2 700 EUR/m2 (za ktorú sa aktuálne ponúka napríklad byt v novostavbe na Zámockej ulici, tesne pod Hradom). Ak si zároveň uvedomíme, že byty v centre sa prevažne vyznačujú (obzvlášť oproti panelákovej výstavbe) veľkorysou výmerou, zohnať napríklad 3-izbový byt v dobrom stave pod 150 000 EUR zrejme nebude v tejto lokalite ľahké… pričom bez problémov možno natrafiť i na ponuky blížiace sa kúpnou cenou sume 300 000 EUR.

Tu sa však zvýšené investície do bývania zďaleka nekončia, pretože Staré mesto svojim obyvateľom zároveň vyrubuje najvyššie dane z nehnuteľnosti (pre tento rok vo výške 0,47 EUR/m2/rok) a pokiaľ nová vláda zavedie zatiaľ len diskutované opatrenie zvýšenej dane z „luxusných“ nehnuteľností, opäť sa to dotkne mnohých adries práve v bratislavskom Starom meste.

Plusy a mínusy

O tom, čo je na bývaní v centre Bratislavy, resp. Starého mesta potenciálne atraktívne, je asi zbytočné siahodlho hovoriť… Kumulácia pamiatok, služieb, úradov, obchodov, pracovných príležitostí a v neposlednom rade možností zábavy, kultúrneho vyžitia či iných voľnočasových aktivít v pešej dostupnosti láka nielen turistov, ale určite i mnohých tých, čo by sa radi stali Staromešťanmi, alebo im v kútiku duše ticho závidia… Predovšetkým aktívni ľudia v produktívnom veku či mladšie bezdetné páry môžu centrum vnímať ako naozajstné „epicentrum“ diania, v ktorom skrátka chcú a potrebujú byť.

Na druhej strane však pribúda aj hlasov (obzvlášť od ľudí, ktorí do centra každodenne dochádzajú len kvôli práci a teda sa im pobyt v ňom nespája s veľmi príjemnou asociáciou…), ktoré tvrdia, že centrum Bratislavy postráda skutočný veľkomestský charakter a že ceny služieb v ňom (vrátane reštauračných, pohostinských služieb a parkovania) sú vzhľadom na kvalitu premrštené a s úľavou sa po práci ponáhľajú do „svojich“ štvrtí či prímestských oblastí… Centrum sa tak do istej miery skutočne vyľudňuje – v letnej sezóne atmosféru „života“ dotvárajú turisti, no je pravda, že po otvorení komplexných nákupných centier v iných častiach Bratislavy sa nákupný a  spoločenský život Bratislavčanov začal presúvať mimo Staré mesto; pričom tento trend trochu narušilo až otvorenie novej zóny na brehu Dunaja (Eurovea – nové SND – promenáda).

Omnoho viac než „atmosféra“ však bežných Staromešťanov zrejme trápia praktické otázky –  prvým zásadným problémom (ktorý podľa niektorých majiteľov dokonca komplikuje už aj prenájom ich inak veľmi atraktívnych bytov v tejto lokalite) je parkovanie.

Zďaleka nie všetci obyvatelia Starého mesta sú zároveň majiteľmi garáže alebo si môžu dovoliť platiť ročne značné sumy za svoje vyhradené miesto a tak sú odkázaní na každodenný stres pri krúžení okolo od bytu čoraz vzdialenejších blokov; čím nielen strácajú veľké množstvo času, ale zároveň sa im i komplikuje vykladanie nákupov a zvyšuje sa šanca, že svoje príliš ďaleko zaparkované auto nájdu ráno poškodené alebo ho nenájdu vôbec…

Ďalším trochu paradoxným problémom bol donedávna nedostatok „bežných“, praktických predajní (potraviny, drogéria) priamo v centre, resp. ich veľmi nepravidelný výskyt, ktorý „nútil“ obyvateľov tejto lokality ťahať sa s taškami desiatky či stovky metrov a v podstate im znemožňoval spontánny či väčší nákup. Na túto nekomfortnú predstavu pritom priamo nadväzuje ďalší častý nedostatok v staromestských domoch a ich nových nadstavbách – a síce neexistencia výťahu, ktorá sa v istých životných fázach môže javiť nepodstatná, no v čase zakladania rodiny alebo naopak v dôchodcovskom veku môže znamenať veľký problém a prakticky meniť luxusný byt na domáce väzenie.

Zároveň platí i to, že aj ceny  „bežných“ služieb priamo v centre akoby boli nastavené skôr pre solventnejších zahraničných turistov či domácich milionárov – preto niet divu, že mnohí Staromešťania radšej cestujú za kaderníckymi, kozmetickými či obdobnými službami ďalej od centra, akoby ich využili síce možno priamo pod svojím domom, no s neadekvátnou „prirážkou“.

Aby sa tu žilo (ešte) lepšie…

Bratislavské centrum všeobecne nie je príliš priateľské k mladým rodinám (resp. mamičkám s kočíkmi a tým, ktorí by radi svoje deti „vyvenčili“ na peknom, bezpečnom a čistom ihrisku), psíčkarom (ktorí z nedostatku iných možností venčia svoje psy „kde sa dá“ a tým zas neprispievajú k pohode ostatných obyvateľov), cyklistom, vozíčkarom… a tým, ktorí túžia nájsť v ruchu mesta pokojnú oázu, podľa možnosti s kúskom zelene.

Takúto možnosť síce ponúka aspoň čiastočne Medická záhrada s blízkym Ondrejským cintorínom (ktorý však na prechádzky a relax naozaj nemusí vyhovovať každému) a už spomínaná čoraz populárnejšia promenádová zóna pri Dunaji, no treba veriť, že sa v nasledujúcich rokoch budú zelené, oddychové,  bezbariérové či cyklistické zóny rozširovať a ponúkať tak širokému spektru obyvateľov Starého mesta naozaj komplexnú kvalitu života, akú si vzhľadom na cenu, ktorú za svoje byty zväčša zaplatili, zaslúžia.

Nádej, že sa centrum Starého mesta nestane len turistickým, „biznisovým“ či „žúrovacím“ skanzenom, ale (ostane) aj miestom pre príjemný bežný život, posilňujú aj rozvíjajúce sa komunitné aktivity v tejto lokalite – ako napríklad čoraz populárnejšie podujatie „Dobrý trh“ na Panenskej ulici (ktorý sa aspoň nárazovo snaží kompenzovať nefunkčnosť staromestskej tržnice a veľmi chýbajúci pravidelný trh na území Starého mesta), aktívne materské centrá, rôzne dobrovoľnícke spolky; ale aj aktivity a podujatia, ktoré pre svojich obyvateľov organizuje priamo mestská časť.

Kupovať sa ešte stále oplatí…

Pokiaľ túžite vracať sa každý deň domov ulicami plnými historických stavieb, bývať v byte s veľkorysou výmerou, vysokými stropmi a originálnou atmosférou a pritom vedieť, že kedykoľvek vybehnete z bytu, ocitnete sa priamo „v centre“  a vaša finančná situácia takúto úvahu dovoľuje, smelo sa poobzerajte po aktuálnej ponuke bytov v Bratislave I, ktorá je momentálne primerane široká a obsahuje nehnuteľnosti nielen z lokalitného, ale i dizajnového hľadiska vhodné aj pre tých najnáročnejších klientov.

Aj v tomto roku (zatiaľ) platí, že je lepší čas skôr na nákup nehnuteľnosti, než jej predaj a preto možno práve nadišla vhodná chvíľa splniť si svoj sen o bývaní v „najmestskejšej“ mestskej časti Bratislavy a zároveň sa dostať tak blízko k metropolitnému a kozmopolitnému štýlu života, ako sa to len v rámci Slovenska dá…

 

autor: Soňa Čermáková Uličná

Komentáre
Jedna odpoveď k “Ako sa žije v Starom meste?”
  1. Peťo hovorí:

    Bývame v Starom Meste, a tento článok presne ukázal na všetky nedostatky aj výhody tejto lokality. Ešte by som dodal,že po posledných zmenách MHD je obtiažne dostať sa vôbec do centra, odkedy zrušili električky nahradili ich autobusmi, ktoré vôbec nezahŕňajú pôvodnú trasu.Aj napriek tomu je ale bývať v centre diania zaujímavé.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.