24.11.2024

Ceny domov v Európskej únií išli opäť hore

Ceny nehnuteľností na bývanie majú v priestore celej Európskej únie rastúce tendencie. Dokazujú to okrem iného aj údaje vyplývajúce z prieskumu európskeho štatistického úradu za tretí štvrťrok minulého roku. Ako je na tom naše Slovensko?

Keď porovnáme štvrťroky…

Eurostat, oficiálny štatistický úrad Európskej únie porovnal dve rovnaké obdobie dvoch rokov a to tretie štvrťroky rokov 2015 a 2016. Práve na základe tohto porovnania môžeme skonštatovať, že nárast cien nehnuteľností na bývanie, ktorý zaznamenávame už niekoľko rokov, nie je vôbec na ústupe. Ba práve naopak – opäť totiž môžeme povedať, že rozdiel medzi spomínanými obdobiami robí až 3,4 percenta, čo je veľmi slušný nárast. Konkrétne je to číslo, o ktoré ceny domov vzrástli v rámci priestoru krajín používajúcich Euro. Pokiaľ ide o nárast cien v rámci celej Európskej únie, ten je v tomto prípade dokonca ešte vyšší a to až o 4,3 percenta.

Nárast však môžeme pozorovať nielen na medziročnej báze, ale aj pri porovnaní dvoch štvrťrokov idúcich hneď za sebou. Na mysli máme druhý a tretí kvartál roku 2016, pričom medzi týmito obdobiami sledujeme rast cien nehnuteľností na bývanie o 1,3 percenta v eurozóne a 1,5 percenta v priestore Európskej únie.

Najväčší nárast v Maďarsku

Pokiaľ si myslíme, že na Slovensku ceny nehnuteľností na bývanie neprimerane rastú, mali by sme sa pozrieť k našim južným susedom. V Maďarsku totiž Eurostat v treťom štvrťroku predošlého roku zaznamenal medziročný nárast cien až o neuveriteľných 11,6 percenta. Za ním nasleduje Lotyšsko s 10,8 a Bulharsko s 8,8 percenta. A naopak, najvyšší medziročný pokles cien domov môžeme vidieť na Cypre a v Taliansku. Pokiaľ ide o naše Slovensko, ani tu nebol nárast cien práve najnižší – medziročne vzrástli o 7,5 percenta. Ideme teda cestou zvyšovania, ktoré však, ako upozorňuje nejeden odborník na realitný trh, môže opäť skončiť ako cenová bublina vedúca ku kríze.

V porovnaní s predošlým kvartálom sa najvyšší nárast cien odohral na Malte, kde išlo o 5,4 percenta a v Írsku s 4,7 percentami. Nezaostávali ani Estónsko, Litva a Maďarsko, v ktorých ceny domov narástli o 3,4 percenta. Najvyšší pokles sme v tomto období mohli vidieť v Rumunsku. Slovensko sa so svojimi 1,6 percentami zaraďuje niekde do stredu členských štátov Európskej únie.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.