Čo nové v slovenskom stavebníctve?
Stavebná produkcia na Slovensku rastie. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracoval Štatistický úrad Slovenskej republiky. V segmente stavebníctva sa dokonca uskutočnila aj ďalšia vec a to zvýšenie priemernej mzdy.
Stavebná produkcia v júli tohto roku podľa Štatistického úradu naďalej výrazne medziročne rástla. V porovnaní s júlom 2014 sa zvýšila o 24,3 percenta na 527,9 milióna Eur. A dokonca aj po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 0,4 percenta vyššia ako v júni 2015. Produkcia realizovaná stavebnými firmami v tuzemsku v júli 2015 oproti júlu 2014 takisto vzrástla a to o 26,2 percenta na 504,4 milióna Eur. Produkcia realizovaná stavebnými firmami v zahraničí naopak medziročne klesla o 5,9 percenta. Jej podiel na celkovom objeme produkcie tvoril 4,4 percenta. Od začiatku roka 2015 dosiahla stavebná produkcia objem 2 642,3 milióna Eur a medziročne sa zvýšila o veľmi zaujímavých pätnásť percent. Produkcia realizovaná v tuzemsku pritom vzrástla o 16,2 percenta na 2 517,2 milióna Eur. Znamená to teda, že slovenská stavebná produkcia vykročila správny smerom.
Mzda nielen v stavebníctve
Pokiaľ ide o stavebný segment na Slovensku, v rámci neho medziročne nejde len o zvýšenie produkcie, ale podľa Štatistického úradu dokonca aj o zvýšenie priemernej mzdy. Tá nakoniec rástla vo viacerých odvetviach, ako napríklad v doprave a skladovaní, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev či v predaji a oprave motorových vozidiel. Ak sa pozrieme konkrétne na stavebníctvo, tu priemerná mzda narástla o štyri percentá a to na 642 Eur. Priemerná reálna mzda je na tom podobne – táto išla hore o 4,2 percenta
A čo zamestnanosť?
V júli 2015 v porovnaní s júlom 2014 počet zamestnaných osôb v mnohách segmentoch vzrástol, no pre slovenské stavebníctvo to neplatí. Úbytok tu však nie je nijako tragický: počet zamestnaných osôb v tomto sledovanom období klesol iba o 0,6 percenta. Do istej miery podobný výsledok nachádzame aj v priemerných údajoch za sedem mesiacov roka 2015 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2014. Zamestnanosť v stavebníctve v tomto prípade klesla o 1,3 percenta. Navyše, podľa viacerých majiteľov stavebných firiem ide nielen o celkový úbytok pracovníkov, ale najmä sa treba v tomto segmente potýkať s nedostatkom kvalifikovaných zamestnancov. „Toto je skutočný problém. Pomocných stavbárov nájdem koľko chcem, ale napríklad dobrého a hlavne profesionálneho murára je celkom problém nájsť,“ hovorí majiteľ stavebnej firmy Roman Nedrle z Bratislavy. Jeho slová potvrdzuje aj ďalší majiteľ bratislavskej stavebnej firmy, Otakar Kopányi. „Za dobrých ľudí som aj ochotný dobre zaplatiť. Ono vám to je však nanič, keď jednoducho tých dobrých ľudí nemáte a ani ich neviete nájsť,“ hovorí.
autor: Andrea Jurica