Taká malá rekreačná Bytča
Jedným zo súčasných trendov stavebníctva na Slovensku je v posledných rokoch takisto výstavba rekreačných domov a rekreačných rezortov. Niečo podobné sa udeje aj v mestečku Bytča, respektíve v jej miestnej časti, v Hliníku nad Váhom.
Desiatka nových domov
Jednou z miestnych častí okresného mestečka je Hliník nad Váhom. Práve tu by už onedlho malo vyrásť desať nových jednopodlažných rodinných domov s obytným podkrovím slúžiacich na rodinnú rekreáciu. Výstavba by mala byť spustená už v septembri tohto roku, pričom jej koniec je avizovaný na november roku 2016. Za projektom stojí istá Žaneta Šáleková z Bytče. Miesto jeho výstavby je aj podľa územného plánu definované ako výhľadové plochy pre rekreáciu.
Každý jeden rekreačný dom by mal mať obytnú plochu o rozlohe 122,12 metrov štvorcových. Pozostávať bude z obývacej miestnosti, kuchyne, toalety a skladu, pričom tieto miestnosti sa budú nachádzať na prízemí. Odtiaľ budú viesť aj schody do obytného podkrovia, kde sa budú nachádzať ďalšie dve izby a ďalej toaleta a kúpeľňa. Podkrovie bude zaujímavé aj tým, že bude mať dokonca až dva balkóny. Rozlohu si obe časti domu spravodlivo podelia – aj prízemie, aj podkrovie budú mať plochu 61,06 metrov štvorcových.
Bytčiansky projekt Biely hotel
Približne jedenásťtisícové mestečko Bytča je však známe aj ďalším projektom. Ide o turistický rezort, ktorý ponesie meno Biely Hotel a stáť by mal v lokalite Za Váhom. Predpokladané investičné náklady by sa mali vyšplhať až na 1,65 milióna eur. Za tieto peniaze by tu mal vyrásť areál s polyfunkčným rekreačným využitím okolo jestvujúcej uzavretej vodnej plochy bývalého štrkoviska v tesnom kontakte s ľavým brehom rieky Váh. Areál bude v letných mesiacoch využívaný aj ako prírodné kúpalisko a po zbytok roka ako miesto určené na športový rybolov.
Samotný hotel Biely hotel by mal poskytovať ubytovanie v dvoch kategóriách: prvou sú hotelové izby a druhou turistická ubytovňa. Účelom výstavby teda bude aj poskytovanie priestoru a služieb takým akciám, ako sú detské tábory, spoločenské akcie či rôzne firemné školenie. Súčasťou rezortu budú prirodzene aj stravovacie služby, ktoré v sebe zahŕňajú reštauráciu a bufety rýchleho občerstvenia. Zaujímavým a určite prínosným prvkom, ktorý je tiež jedným zo znakov dnes už tak populárneho agroturizmu a ktorý v tomto prípade znamená malý chov oviec, kôz či hovädzieho dobytka, by bezpochyby mal byť do značnej miery zatraktívnením rezortu nielen pre menšie deti a tým pádom aj lákadlom pre ich rodičov a samozrejme aj pre ich peňaženky. Ešte dodajme, za projektom stojí spoločnosť Melmoth s.r.o. z neďalekej Žiliny.
autor: Andrea Kolesárová