22.11.2024

Ako vybrať architekta? Poradíme vám!

Pri výstavbe alebo rekonštrukcii je dobrý architekt polovica úspechu. Architektov je však veľa a nie každý z nich môže byť pre váš zámer práve tou ideálnou osobou. Ako však vybrať toho pravého? Ak nemáte nič proti, radi vám s tým trochu pomôžeme.

Začnime internetom

Všetko je na webe, hovorí stará reklama a skutočne má pravdu a to bez akéhokoľvek preháňania. Na internete nájdeme naozaj všetko a preto nie je žiaden dôvod, aby sme tu nenašli aj architektov. Každá solídna profesia má svoje takzvané „cechové“ združenie, pričom v prípade slovenských architektov ide o Slovenskú komoru architektov. A práve tu by sme naše hľadanie mali začať. Keď si kliknete na webovú stránku komarch.sk, viete si pohodlne nájsť napríklad architektov, ktorí pôsobia vo vašom meste alebo regióne. Ku každému z nich je uvedený nejaký kontakt, či už telefonický, mailový alebo priamo jeho či jej internetová stránka.

Vyberajte podľa seba

Keď už máme zistený a dostupný menný zoznam architektov, ktorí by potenciálne prichádzali do úvahy aspoň z hľadiska bydliska, mali by sme sa pustiť do fázy číslo dva, ktorou je vytvorenie užšieho a špecifickejšieho zoznamu, ktorý sa už bude odvíjať od presnejších požiadaviek, ktoré na architekta a projekt kladieme. To znamená, že vstúpime priamo na webovú stránku tohto ktorého architekta, na ktorej sa dozvieme podstatné informácie. Medzi ne samozrejme patrí cena za jeho prácu, profesionálna špecializácia, portfólio jeho projektov a podobne.

Také malé výberko

Krátky zoznam je hotový, na základe informácií z webových stránok sme vybrali napríklad troch štyroch architektov, ktorí by sa mohli podieľať na našom vysnívanom projekte. Čo ďalej? Kontaktujte ich, či už mailom alebo telefonicky a požiadajte ich o stretnutie. Dodajme však, že v tomto prípade je mailová komunikácia o niečo lepšou voľbou, nakoľko prostredníctvom mailu dokážete architektovi lepšie opísať svoj zámer a on sa môže lepšie rozhodnúť, či sa do toho vôbec chce pustiť.

Na stretnutí

Dôležité je, aby ste vedeli, čo vlastne chcete. Svoje zámery by ste totiž na stretnutí s architektom mali jasne a zreteľne vedieť formulovať, aby on alebo ona vaše požiadavky vedel či vedela zakomponovať do projektu. Ako na to? Aj v tomto prípade pomôže starý dobrý zoznam, ktorý bude vaše predstavy odrážať a architektovi bezpochyby pomôže pochopiť, čo vlastne od neho očakávate. Stretnutie číslo dva by sa už malo odohrávať priamo na „mieste činu“, či už ide o pozemok určený na výstavbu alebo dom či byt, ktorý by ste chceli zrekonštruovať. Už v tejto chvíli vám architekt môže predbežne oznámiť, či sú vaše plány a predstavy reálne alebo prehnané. Nuž a potom vám nezostáva nič iné, ako sa s ním alebo s ňou dohodnúť na presných podmienkach spolupráce, čiže za akú sumu vám vytvorí projekt a za akú dlhú dobu vám ho dodá.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.