22.11.2024

Výstavba košického bizniscentra bratislavským žralokom

V metropole východného Slovenska onedlho dôjde k výstavbe bizniscentra na Moldavskej ceste, za ktorým stojí spoločnosť blízka finančnej skupine Penta. Vznikne tak  a do Košíc prinesie nové administratívne priestory.

Zdroj: www.enviroportal.sk

So šiestimi podlažiami

Navrhovaný objekt Business Centrum T2 je situovaný v rámci jestvujúceho areálu Business Centrum BCT. Ako už samotný názov napovedá, ide o budovu s prevládajúcou administratívnou funkciou. Postavené bude v pôdoryse písmena „Z“ a vyznačovať sa bude šiestimi nadzemnými podlažiami. Nový projekt, ktorý je v podstate pokračovaním už spomínaného Business Centra BCT, za ktorým stojí spoločnosť CMT – Real, s.r.o. patriaca do portfólia finančnej skupiny Penta, sa nachádza v južnej časti Košíc. V súčasnosti je toto územie využívané najmä ako parkovacie plochy areálu Business centrum BCT. Celková plocha nového administratívneho centra bude niečo vyše 14 tisíc metrov štvorcových, z čoho je na prenajímanie určených približne 12 tisíc metrov štvorcových. Samotná výstavba by mala odštartovať v druhom kvartáli tohto roku a vyžiadať by si predbežne mala 11,5 milióna Eur.

Prvá fáza pre štyrmi rokmi

Business Cetrum BCT bola v Košiciach dokončená ešte v roku 2011 za cenu 10 miliónov Eur. Na košický trh priniesla 14 tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov. Podľa webovej stránky finančnej skupiny Penta sa Biznis centrum T, čiže Tesla, nachádza v strategickej lokalite s dobrým dopravným napojením, pri križovatke Moldavská cesta a ulíc SNP a Alejová. Je teda jednoducho dostupné zo všetkých hlavných prístupových ciest do Košíc. Centrum mesta a letisko sú vzdialené len päť minút cesty autom, v pešom dosahu sú najvýznamnejšie košické nákupné centrá. To samozrejme platí aj pre nový objekt Business Centrum T2.

Košice napredujú v projektoch aj v ekológií

Košice sú predsa len naším druhým najvýznamnejším mestom a tak sa niet čomu čudovať, že investori a developeri svoj zrak upriamujú aj smerom na východ. Za posledné roky tu totiž vyrástlo viacero zaujímavých kancelárskych projektov. K nim rozhodne patrí aj administratívne centrum EcoPoint, ktorá sa ako jedna z mála slovenských projektov môže pochváliť prívlastkom ekologická a trvalo udržateľná budova. Svedčí o tom aj získaný certifikát LEED – Gold a predcertifikát DGNB v kategórií „Strieborný“, ktorý objekt získal ešte v dobe výstavby. Tajomstvo ekologického štandardu v prípade projektu EcoPoint sa skrýva najmä vo vytvorení zdravého pracovného prostredia. Prenesené na konkrétnejšie vyjadrenie to znamená, že napríklad tepelná pohoda sa v tomto prípade vytvára pomocou aktívneho betónového jadra. Trvalo udržateľná architektúra ide ruka v ruke aj s výrazným šetrením prevádzkových nákladov a práve košický EcoPoint dokáže znížiť prevádzkové náklady približne o 30 percent oproti tomu, čo sa dnes považuje za štandard. Zároveň klesli aj náklady na kúrenie a chladenie až takmer o 70 percent.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.