22.11.2024

Viete, čo si všímať pri obhliadke bytu?

Možno sa vám to už niekedy prihodilo. Rozhodli ste sa pre kúpu bytu a tak ste automaticky aj podstúpili prehliadku niekoľkých nehnuteľností, ktoré vám niečím padli do oka. Vedeli ste však presne, čo si pri ich návšteve treba všímať? Nie? Tak vám s tým trochu pomôžeme.

Najprv dnu

Nech ste akokoľvek materiálne a prakticky založení ľudia, niekedy by ste mali dbať aj na svoj šiesty zmysel, ktorým je intuícia. Napríklad aj starodávne čínske umenie feng-šuej tvrdí, že keď vstúpite do nového príbytku, v ktorom ste ešte nikdy neboli a premýšľate nad tým, či sa doň presťahujete, zastavte sa na jeho prahu a zhlboka sa nadýchnite. Hneď pri vstupe totiž dokážete prijať a rozpoznať celkovú atmosféru a auru tohto miesta. Nuž a kto vie, možno aj práve táto prvá etapa obhliadky vám napokon pomôže správne sa rozhodnúť.

Poďme sa však pozrieť aj na trochu menej duchovné aspekty. Nakoľko je obhliadka bytu často emocionálnou záležitosťou a predávajúci vás chce zahrnúť len tými najpozitívnejšími faktami, za ktorými sa neraz môže skrývať aj odpútanie pozornosti od nedostatkov bytu, ešte pred samotnou prvou návštevou by ste si mali zhotoviť malý zoznam vecí, ktoré si budete všímať. Určite by ste doň mali zahrnúť tieto veci: orientáciu bytu z hľadiska svetových strán, nakoľko v časoch veľkej socialistickej výstavby sa na tento parameter dbalo iba málo, plesne na stenách a najmä v rohoch stien, splachovanie toalety, tečúcu vodu v umývadlách a vo vani, odtok tejto vody, pokiaľ sa byt nachádza na najvyššom poschodí hneď pod strechou, všimnite si, či horné rohy stien nie sú zatečené, prípadnú rekonštrukciu bytu, či bola vykonaná kvalitne a rozumne a v neposlednom rade aj umiestnenie výťahu a jeho hlučnosť najmä v súvislosti s polohou spálne a detských izieb.

Potom von

Nebojte sa predávajúceho pýtať sa na všetko: na susedov a vzájomné vzťahy s nimi, na hlučnosť okolia, na škôlky, školy, celkovú občiansku vybavenosť, dostupnosť do centra či už autom alebo mestskou hromadnou dopravou, zateplenie bytového domu, či sa už zrealizovalo alebo či sa chystá alebo sa o ňom aspoň premýšľa a diskutuje, aký stav financií vládne vo fonde opráv a čo sa z neho už podarilo opraviť a tak ďalej. Ďalšia dobrá rada: všimnite si stav výťahu, pretože obrovský počet zo slovenských výťahov je v dezolátnom, až nebezpečnom stave a aj to vám pomôže vytvoriť si celkový dojem z bytového domu a jeho obyvateľov.

Ak na vás interiér bytu urobil dojem, určite si neodpustite aj prechádzku po okolitých uliciach, mali by ste predsa vedieť, čo na vás v okolí bytu čaká. Samozrejme, nevynechajte ani návštevu spoločných priestorov bytového domu, ako sú pivnice, miestnosť pre kočíky či práčovňa. S bytom totiž kupujete aj právo ich využívania. Nuž a to, že sa máte informovať aj na celkové náklady spojené s užívaním bytu, vám už určite pripomínať nemusíme.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.