22.11.2024

Opraviť a dobre predať?

Dobre predať nehnuteľnosť je skvelá vec. Ako to však docieliť? Je jednou z vhodných ciest dom alebo byt určený na predaj kvalitne zrekonštruovať? Pomôže to k predaju za vyššiu cenu? Poďme sa pozrieť, aké pozitíva a negatíva nám tento zámer môže priniesť.

Čo je vidieť a čo nie

Keď chcete predať svoju nehnuteľnosť, mala by samozrejme ako tak vyzerať. Pokiaľ si totiž pozvete potenciálneho kupca a on uvidí plesnivé steny, hrdzavú vaňu, trčiace káble z elektrickej zásuvky a nezastaviteľne tečúcu vodu v umývadle, zrejme nebude z toho ktovieako nadšený. Pred predajom, respektíve prehliadkou nehnuteľnosti je rozumné ju upratať, vyčistiť, dať skrátka doporiadku. To sa ale týka najmä vizuálnej stránky, no sú tu ešte aj iné rozmery domu alebo bytu, ktoré na prvý pohľad vidieť nie je. Reč je napríklad o elektrických rozvodoch, kanalizácií alebo vodovodnom potrubí. Neraz sú práve tieto spomínané záležitosti kameňom úrazu napríklad v starších rodinných domoch.

Ako sa k tomu postaviť? Sú tu vlastne tri možnosti. Za prvé, napríklad staré a nebezpečné elektrické rozvody opravíte a vymeníte ešte pred samotným predajom a budete dúfať, že vám to pomôže dom predať za vyššiu cenu, za druhé necháte všetko tak ako je, opravy necháte na nového majiteľa, ktorého na všetky neduhy domu starostlivo upozorníte a nehnuteľnosť predáte ešte lacnejšie, ako ste dúfali a za tretie, kupcovi oznámite, že všetko je v absolútnom poriadku, jednoducho podľa hesla: A po mne potopa. Prvé dve alternatívy sú v podstate v poriadku, tú tretiu, medzi predávajúcimi akokoľvek populárnu, vám neodporúčame už len zo zákonného dôvodu, nakoľko pri predaji musí byť nový majiteľ upozornený na všetky prípadne chyby, ktoré daná nehnuteľnosť vykazuje.

Rekonštruovať či nerekonštruovať?

Tak čo teda s tým? Treba sa do rekonštrukcie vrhnúť alebo sú to len zbytočne vyhodené peniaze? Stanovisko väčšiny odborníkov je také, že zrekonštruovať nehnuteľnosť pred jej predajom nie je vôbec žiadna hlúposť, treba to však urobiť so zdravým rozumom. Pokiaľ ide vyššie spomínané typy rekonštrukcií, v ktorých ide o to, aby sa v nej vôbec dalo bývať, na tie by ste sa mali podujať. Pokiaľ totiž nehnuteľnosť spĺňa základné parametre, čiže do nej neprší, nezabije vás elektrina alebo vás nevytopí žumpa, je súca aj na rozumný predaj.

Iné to však je práve s vizuálnou a dispozičnou stránkou rekonštrukcie. Mnoho záujemcov o kúpu bytu alebo domu má túžbu upraviť si svoju novú nehnuteľnosť podľa svojich vlastných predstáv, chcú si napríklad urobiť priečky, kde to vyhovuje im a nie predošlým majiteľom. Takže prípadná rekonštrukcia nemusí byť vždy pozitívnym prvkom pri predaji nehnuteľnosti. Naopak, môže byť dokonca aj sklamaním pre predávajúceho, ktorý do nej vložil nemalé finančné prostriedky a očakával, že sa mu aj s úrokmi vrátia. No najmä v prípade starších bytov sa to podarí skutočne len málokedy, nakoľko vyššia cena, než za akú sa daný typ nehnuteľnosti na realitnom trhu obvykle predáva, bude len a len na škodu. Trhu je totiž v podstate jedno, koľko ste do rekonštrukcie zainvestovali.

Aby sme to teda nakoniec zhrnuli a dali odpoveď na otázku, či nehnuteľnosť pred jej predajom rekonštruovať alebo nie, môžeme to formulovať takto: pokojne byt alebo dom zrekonštruujte, ale len v potrebnej miere, čiže tak, aby bol používania schopný. Určite nerobte prehnané zmeny, ktoré by stáli veľa peňazí a nakoniec by samotnému predaju mohli iba uškodiť.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.