22.11.2024

Zateplovanie polystyrénom – samovražda?

Zateplovanie budov polystyrénom sa stále aj napriek mnohým negatívnym ohlasom v našich končinách stretáva s veľkým úspechom. Napokon, ide o dlhodobú investíciu, ktorej konečný efekt sa prejaví nielen v ušetrených peniazoch, ale aj v lepších podmienkach bývania. Otázkou však je, či tieto lepšie podmienky môžeme nazvať aj podmienkami zdravšími.

Aj v bojovej látke

Polystyrén alebo polystyrol je čiastočne amorfný termoplast. Je veľmi rozšírený, pre svoje tepelnoizolačné a ochranné vlastnosti sa používa ako tepelná izolácia a obalový materiál. Patrí do skupiny polyolefínov. Polystyrén má pridelené medzinárodné identifikačné číslo pre plasty 6. Rozoznávame dva základné druhy polystyrénu — štandardný termoplastický polystyrén, čiže ťažký a penový polystyrén, čiže ľahký. Polystyrén sa predáva pod viacerými názvami, ako Lustron, Styropor, Styrodur, Styroflex a Sagex. Podľa spôsobu výroby a vlastností polystyrénu sa rozlišuje expandovaný penový polystyrén, ktorý je charakteristický veľkými pórmi a extrudovaný penový polystyrén. Ten je odolný voči tlaku a vodu absorbuje len veľmi obmedzene, a preto sa používa často v stavebníctve ako izolačný materiál. Ešte taká perlička – polystyrén sa používa aj ako základ bojovej látky Napalm-B.

Nebezpečné zateplenie?

Kameňom úrazu, ktorým v poslednej dobe argumentujú odporcovia polystyrénu, je jedna z látok, ktoré sa doň pridáva. Jej názov je hexabrómocyklododekán. Dostala sa aj na zoznam pätnástich chemických látok, ktoré Európska chemická agentúra vzhľadom na ich toxický charakter považuje za nebezpečné. Prečo? Podľa niektorých odborníkov je totiž látka zodpovedná za viaceré vážne choroby vrátane rakoviny či poruchy štítnej žľazy. Do polystyrénu, ktorý je obyčajne veľmi ľahko horľavý, sa pridáva ako retardér horenia. Tento zámer samozrejme nie je zlý, nakoľko takýmto polystyrénom zateplené budovy majú väčšiu šancu obstáť pri požiari. Ako však uvádzajú odporcovia tejto látky, hrozí tu totiž riziko jej uvoľňovania a usadenie sa v tele ľudí, čo by mohlo mať za následok, ako sme už spomínali, veľmi vážne ochorenia.

Zbytočná hystéria

Nájdu sa však aj relevantná názory, ktoré látku hexabrómocyklododekán síce práve neobhajujú, ale poukazujú na to, že hystéria okolo nej nie až tak opodstatnená. Ide napríklad o vyjadrenie Reach Centrum Slovakia, čo je poradenské, konzultačné, odborné centrum založené v roku 2006 pri Zväze chemického a farmaceutického priemyslu SR zamerané na poskytovanie služieb a školení v oblasti novej chemickej legislatívy. Ako z tejto správy, uverejnenej pred nejakým časom vyplýva, izolačné dosky z penového polystyrénu obsahujú látky hexabrómocyklododekán, pre ktorú platí povinnosť autorizácie. To však neznamená jej zákaz, ale presné podmienky používania a poskytnutia dostatočnéých a relevantných informácií o prítomnosti týchto látok ako aj informácií o prípadných rizikách, ktoré umožnia bezpečné používanie výrobku.

V každom prípade neexistujú relevantné vedecké štúdie, ktoré by presvedčivo dokázali uvoľňovanie tejto látky z polystyrénu. Je totiž uzavretý do polymérnej matrice, čo jeho uvoľneniu zabraňuje. Napokon, ako retardér horenia hexabrómocyklododekán používajú aj výrobcovia textílií. Na druhú stranu, kto by napríklad pred tridsiatimi rokmi povedal, že azbest je toxický až do takej miery, že bude na Slovensku zakázaný?

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.