Zarábam v zahraničí. Môžem mať hypotéku na Slovensku?
Dobre platená práca v zahraničí je snom nejedného Slováka. No len málokto chce v cudzine zostať natrvalo, práve naopak – väčšina si chce niečo zarobiť, ušetriť a potom si užívať tieto peniaze v rodnej krajine. Ako to však je, ak by Slovák majúci príjem v zahraničí chcel získať hypotéku od slovenskej banky? Je to vôbec možné?
V princípe by nemalo byť veľkým problémom získať hypotekárny úver od niektorej zo slovenských bánk, hoci váš príjem je v cudzine. Ani naše konzervatívne banky totiž neodmietnu klienta, ktorý je pre nich výhodný. Na druhú stranu však treba povedať, že niektoré z bánk príjem zo zahraničia považujú za pomerne rizikový. Väčšinou to však znamená len toľko, že si vás môžu viac preverovať, prípadne zvolia voči vám nanajvýš individuálny prístup. Nemusíte sa však báť. Ide vlastne o klasický a overený postup, pri ktorom si vás banka „preklepne“, čiže zistí všetky náležitosti, ktoré je potrebné pri žiadosti o hypotekárny úver vedieť. Ide teda o váš pracovný pomer, výšku príjmu, bonitu, majetkové a rodinné pomery, figurovanie v úverovom registri, exekúcie, bremená a samozrejme v neposlednom rade ide aj o samotnú nehnuteľnosť, jej cenu a podobne.
Ideálne by prirodzene bolo, ak by váš pracovný pomer bol uzavretý na dobu neurčitú a trvá už minimálne šesť mesiacov, ak by váš príjem bol vysoký, tiež príjem a pracovný pomer spolužiadateľa by mali byť uspokojivé, mali by ste byť klientom danej banky, od ktorej úver žiadate a tak ďalej. Nie je však žiadnou výnimkou, že v zahraničí má slovenský občan uzatvorený iba pracovný pomer na dobu určitú. Ani vtedy však netreba zúfať, pretože pokiaľ bol tento pomer už aspoň raz prolongovaný a trvá už minimálne šesť mesiacov, banky takýto stav obyčajne akceptujú.
Bez dokladov to nepôjde
Samozrejme, aby ste vôbec mohli od banky hypotéku žiadať, musíte predložiť doklady potrebné k akceptácií žiadosti. V prvom rade musíte mať platnú pracovnú zmluvu s korektnými údajmi. V tomto prípade počítajte s tým, že banka od vás môže pýtať aj preklad od certifikovaného prekladateľa, no v súčasnej dobe by to bola skôr výnimka. Ďalej bude pre vás určite nevyhnutné predložiť aj potvrdenie o príjme, ktorého tlačivo vám bude dá banka alebo samotný zamestnávateľ. Rovnako dôležitou súčasťou žiadosti o poskytnutie hypotekárneho úveru je aj pracové povolenie, prirodzene iba v prípade, že pracujete v krajine, ktorá pracovné povolenia vyžaduje. Väčšina Slovákov pracujúcich v zahraničí sa však nachádza v štátoch Európskej únie, ako napríklad vo Veľkej Británií, Nemecku či Írsku, ktoré pracovné povolenie od slovenských občanov nevyžadujú.
autor: Andrej Jurica