Trnava hlási: nový priemyselný a technologický park je hotový
Aj napriek určitým menším komplikáciám v priebehu výstavby sa pred niekoľkými dňami do Mestského priemyselného a technologického parku v Trnave začali sťahovať prví „nájomníci“. Jeho realizácia trvala dva a pol roka.
Mestský priemyselný a technologický park sa začal stavať ešte v októbri 2009. Išlo o zaujímavý a prínosný projekt trnavskej mestskej samosprávy, ktorá by mohla byť podnetnou inšpiráciou aj pre iné slovenské mestá. Trnava totiž na jeho výstavbu získala niekoľko milióna eur ako nenávratný finančný príspevok z operačného programu „Konkurencieschopnosť a hospodársky rast“.
Výstavba parku bola však pre Trnavu svojím spôsobom dvojnásobnou výhrou, pretože bola zrealizovaná na mieste bývalých Technických služieb mesta Trnava. Prestavbou tohto areálu došlo teda k nielen k samotnému hospodárskemu rastu mesta, ale aj k obnove dnes už nevyužívaného priestoru.
Prišli menšie komplikácie
V priebehu výstavby, konkrétne v prvej polovici roku 2011, sa stavebné práce na istý čas úplne zastavili. Toto prerušenie bolo spôsobené určitými nezrovnalosťami pri postupe výberu dodávateľa pre zmenenú časť projektu rokovacím konaním bez zverejnenie. Túto námietku voči postupu trnavskej samosprávy vzniesol Úrad pre verejné obstarávanie.
Trnavská samospráva tento problém vyriešila tak, že na práce za jeden milión eur využila medzinárodné zmluvné podmienky, ktoré pripúšťajú zmenu a zámenu položiek počas výstavby. Tieto práce teda realizoval víťaz pôvodného medzinárodného tendra a dovtedajší dodávateľ stavebných prác, ktorým je združenie Dúha. Pokiaľ ide o ďalší objem prác, na ich realizáciu bol vybraný dodávateľ podprahovou metódou verejného obstarávania.
Dielo sa podarilo
Hoci prerušenie výstavby trvalo až niekoľko mesiacov, plánovaný termín otvorenie parku prakticky neohrozilo. Podľa informácií agentúry SITA je v súčasnej dobe Mestský priemyselný a technologický park rozkladajúci sa na ploche 7500 metrov štvorcových obsadený približne do polovice.
Primárne je určený pre investorov z oblasti výskumu a vývoja, ktorí by do oblasti mali priniesť aj nové a stabilné pracovné miesta. V súčasnosti sa doň sťahuje viacero významných investorov, ako napríklad spoločnosť Vossloh – Schwabe Deutschland GmbH patriaca do japonskej skupiny Panasonic Electric. Jej zámerom v tomto parku je podľa informácií agentúry SITA navrhovať dizajn elektrických predradníkov, vyrábať ich testovacie prototypy a testovať ich kvalitu a spoľahlivosť. Pokiaľ ide o konkrétny počet novovytvorených pracovných miest, malo by ísť zhruba o päťdesiat vysokokvalifikovaných miest, na ktorých sa uplatnia hlavne vysokoškolsky vzdelaní elektrotechnici.
Dodávateľom prác bolo konzorcium Dúha a Trnavská stavebná spoločnosť. Celkové náklady na realizáciu tohto projektu dosiahli 10,7 milióna eur. A keďže kolaudácia už prebehla, oficiálnemu otvoreniu by už nemalo nič brániť.
autor: Andrej Jurica