22.11.2024

Získa slovenská budova náš prvý certifikát LEED?

Výstavba budov sa v súčasnosti okrem iného viaže aj na ekologické princípy a hľadiská. To, či stavebný projekt je alebo nie v súlade s týmito princípmi, súvisí aj s udeľovaním certifikátov. Jeden z nich, v Európe azda najpoužívanejší, je americký certifikát LEED. Ak ho niektorá budova získa, je to pre ňu jednoducho znak prestíže. Ako je na tom v tejto súvislosti Slovensko a konkrétne naše hlavné mesto?

Ekologické štandardy

Pri výstavbe objektov v súčasnej dobe nejde len o ich technickú vybavenosť, vysoký štandard či celkovú ponuku služieb. Čoraz viac totiž záleží aj na tom, či je tento objekt zrealizovaný v súlade s princípmi trvalo udržateľnej architektúry. Ide teda o ekologické hľadisko a o to, aby postavená budova nemala negatívny dopad na svoje okolie, ba dokonca by tento dopad mal byť pozitívny.

Práve zo spomenutých dôvodov sa v oblasti stavebníctva udeľujú certifikáty, ktoré potvrdzujú, že daný objekt bol zrealizovaný v súlade s trvalo udržateľným stavebníctvom. Medzi takéto certifikáty patrí napríklad BREEAM z Veľkej Británie, nemecký DGNB alebo už spomínaný LEED, ktorý sa v našom prostredí udomácnil snáď najväčšmi.

LEED – Leadership in Energy and Enviromental Design, udeľuje americká rada U.S. Green Building Council. Môže ho získať nielen novostavba, ale aj dávnejšie postavaná budova. Tá však musí vo väčšine prípadov prejsť rozsiahlou rekonštrukciou, aby podmienky ekologicky šetrného staviteľstva dodržala. Rovnako sa držiteľom certifikátu môže stať aj škola, rodinný dom ba dokonca aj celé mesto. Najvyšším ohodnotením spomedzi štyroch stupňov certifikátu je LEED Platinum.

Svet, Česká republika, Slovensko…

Na svete je pomerne veľké množstvo budov, ktoré spĺňajú ekologické štandardy, vďaka ktorým im certifikát LEED môže byť udelený. Spomenúť môžeme napríklad administratívny komplex Intel Design Center 9 v meste Haifa v Izraeli. Ako už vyplýva zo samotného názvu, patrí spoločnosti Intel.

Pokiaľ ide o Európu, prvou budovou vôbec, ktoré certifikát LEED získala, je ústredie Československej obchodnej banky v Prahe Radlicích. Ako vidieť, českí investori a stavitelia pochopili, že význam certifikátov spočíva nielen ich pozitívnom prístupe k životnému prostrediu, ale že takáto certifikácia zvyšuje aj prípadný komerčný úspech projektu a takisto jeho celkovú prestíž.

Ak sa ešte na chvíľu vrátime do Českej republiky, zistíme, že v súčasnosti je v procese certifikácie až 19 budov, ktoré majú záujem získať certifikát LEED. Je to pomerne zaujímavé číslo najmä vzhľadom na situáciu na Slovensku, kde je podobných budov presne o osemnásť menej.

Získa BBC 1 Plus certifikát LEED?

Na Slovensku máme zatiaľ len jednu komerčnú budovu, ktorá má záujem preukázať svoj šetrný prístup k životnému prostrediu okrem iného aj tým, že sa pokúša získať spomínaný certifikát. Ide o Bratislava Business Center 1 Plus, ktorá sa nachádza v biznis zóne na rohu ulíc Prievozská a Plynárenská.

Ako vyplýva z informácií zverejnenej na stránke tohto projektu, budova bude postavená ako trvalo-udržateľná stavba a z tohto titulu bude spĺňať špecifické ciele ochrany životného prostredia. Investor a developer CA IMMO GROUP sa aj z toho dôvodu pre svoj projekt usiluje získať práve spomínaný certifikát LEED. Mal by na to mať všetky predpoklady, pretože podľa stránky developera je totiž budova, ktorá bude dokončená tento rok, vybavená európskym štandardom pre ekológiu a energetickú súčinnosť.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.