22.11.2024

Štart do života so štartovacími bytmi

Mladí ľudia na Slovensku to majú ťažké. Platy sú nízke a bývanie veľmi drahé. Mali by však dostať šancu, aby ich vstup do reálneho a realitného života nebol nočnou morou. Na takýto účel slúžia štartovacie byty, ktoré by práve najmä mladým ľuďom mali zabezpečiť možnosť postaviť sa na vlastné nohy. Jeden z takýchto projektov napríklad v súčasnej dobe vyrastá v bratislavskej mestskej časti Rača.

Zdroj: www.raca-paseky.sk

Malé byty vo Východnom

Ak žijete v hlavnom meste, bezpochyby poznáte časť s názvom Východné, ktoré je však ešte známejšia pod názvom Rendez. Ide o niekdajšiu železničiarsku osadu, ktorá sa nachádza medzi Račou a Vajnorami. Dnes v nej žije necelých päťtisíc obyvateľov a nájdeme tu aj Akadémiu Policajného zboru SR. Práve v tejto štvrti v súčasnej dobe prebieha výstavba rezidenčného projektu, ktorého názov je Rača-Paseky. Ako na svojej oficiálnej internetovej stránke informuje investor, spoločnosť Resort-Inn, s.r.o. patriaca do developerskej skupiny Sedom a Sebau, projekt celkovo ponúka 49 jednoizbových bytov s pivničnými kobkami na jednotlivých poschodiach, 30 podzemných garážových státí a 19 vonkajších parkovacích státí. „Byty aj garážové státia sú situované v dvoch budovách, bytových domoch, jednej trojpodlažnej a druhej štvorpodlažnej. Takéto využitie priestoru poskytuje predpoklad vyššej úrovne súkromia pri bývaní v bytovom dome, znalosti susedov, a tým tvorby dobrých susedských vzťahov,“ vysvetľuje investor.

Začiatky bývajú malé

Pokiaľ ide o dané byty, ich rozloha je skutočne neveľká. Najväčší byt sa totiž vyznačuje len 38,79 metrami štvorcovými a to za cenu 65 tisíc Eur. Nuž na Bratislavu táto cena naozaj nie je zlá, v každom prípade na druhú stranu zasa nejde o žiadnu vychytenú lokalitu a aj od centra je vzdialená pomerne slušne. Stotožňuje sa to však s filozofiou štartovacích bytov, ktoré za svoj prívlastok vďačia práve nižším cenám a z nich vyplývajúcemu nižšiemu štandardu. Nie je ani žiadnou výnimkou, že investor tieto byty vytvorí prestavbou staršej ubytovne alebo internátu a teda investície nedosahujú až takú výšku, ako by tomu bolo v prípade realizácie nového bytového projektu vyššieho štandardu.

Nič pre rodiny?

Takzvané štartovacie byty sú primárne určené mladým a slobodným ľuďom, prípadne bezdetným párom, ktorí sa chcú postaviť na vlastné nohy. Hoci, ako sme už spomínali, je cena 50 alebo 60 tisíc Eur za byt v bratislavskej novostavbe naozaj slušná, väčšine Slovákov mimo Bratislavy sa musí zdať prinajmenšom zarážajúce, že maličký byt s rozlohou plus mínus 30 metrov štvorcových sa dokáže vyšplhať až do takýchto výšok. Na druhú stranu môže nejeden realitný maklér potvrdiť, že práve štartovacie byty sú skutočne horúcim artiklom na realitnom trhu. Ich nižšie ceny dokážu byť totiž skutočným lákadlom. Navyše, v hlavnom meste sa nájde dosť mladých, celkom dobre zarábajúcich ľudí, ktorí zatiaľ nepotrebujú väčší byt, keďže ešte si nechcú zakladať rodiny, ktoré by sa len ťažko mohli tiesniť na tak malej rozlohe, hoci sa nájde aj nemálo mladých rodín, ktoré investovali práve do tohto typu bývania.

Hoci teda štartovacie byty majú svoje čaro, treba povedať, že ani v Bratislave sa ich nenachádza príliš veľa. Projektom Rača-Paseky sa ich počet síce rozrastie, no stále ich tu nie je toľko, koľko by sa na hlavné mesto patrilo. Spomedzi ďalších projektov tohto razenia môžeme spomenúť napríklad Papaver, Zelený Dvor či Douhouse nachádzajúce sa v lokalite Vlčie Hrdlo. S určitosťou však môžeme povedať, že tento realitný segment má svoju budúcnosť a počet štartovacích bytov bude narastať.

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.