Hypotéka: áno či nie? Názory troch odborníkov!
Zaviazať sa prostredníctvom hypotekárneho úveru je rozhodnutie, ktoré je priam životne nutné si veľmi dobre premyslieť. Dvadsať, dvadsaťpäť, tridsať rokov budete mať na krku kameň, ktorý vás v istých prípadoch môže priviesť až na dno. Na druhú stranu, mnoho ľudí získalo práve len vďaka hypotekárnemu úveru svoje vlastné bývanie. Ako to teda s hypotékou naozaj je? Ide o bremeno, alebo je to krok vpred? Na odpoveď sa pozrime z viacerých uhlov.
Ako prvý bude svoj názor na hypotekárny úver prezentovať Marián Mesiak, ktorý pracuje ako realitný maklér. „Ak by som mal povedať svoj názor na hypotekárny úver, respektíve, či má do toho človek ísť alebo nie, prirodzene budem jeho zástancom a to z jednoduchého dôvodu. Ak si totiž porovnáme ceny, ktoré sa v súčasnej dobe platia za prenájom, je evidentné, že sú prakticky totožné s výškou splátok hypotekárneho úveru, ba v mnohých prípadoch nájom dokonca prevyšuje splátky. Samozrejme, závisí to od mnohých faktorov, napríklad od lokality, ale v zásade platí to, čo som práve povedal. A práve toto je podľa môjho názoru to najdôležitejšie plus v prospech hypotekárneho úveru, keďže de facto ide o investíciu a to o investíciu do vlastného bývania. No a čo môže byť lepšie a pre život podstatnejšie? V tomto porovnaní môžem peniaze, ktoré sa dajú do nájomného bývania, považovať doslova za mŕtve peniaze, ktoré v konečnom dôsledku nemajú žiaden trvalý osoh, iba riešia krátkodobú situáciu. Takže aby som to zhrnul, závisí to síce na konkrétnom prípade, ale proti hypotéke ako takej v princípe určite nič nemám.“
Pohľad hypotekárneho poradcu
Svoj názor na hypotekárny úver má aj hypotekárna poradkyňa Alena Schovancová. „Princíp práce hypotekárneho poradcu spočíva v poznaní individuality každého jedného klienta. Každého z nich sa snažíme dokonale spoznať, aby sme vedeli čo najlepšie vystihnúť ich požiadavky, potreby a takisto aj sny. Preto musím byť v prípade hypotekárneho úveru do značnej miery opatrná, pretože tu ide o maximálne individuálne posudzovanie. Hypotéka teda pre niekoho môže byť vynikajúce riešenie, no pre druhého nebude zasa až tak ideálna. V lepšej pozícií je napríklad ten, ktorý má k dipozícií aj vlastný kapitál, čiže nie je preňho potrebné hypotékou zastrešiť celú sumu za nehnuteľnosť. Ďalším dôležitým faktorom je aj nutnosť akejsi vlastnej finančnej poistky, ktorú môže klient použiť v prípade dočasnej straty zamestnania alebo vážnej choroby. Je jasné, že veľkú výhodu v týchto súvislostiach majú lepšie zarábajúci ľudia. Keď si totiž na svoje plecia vezme hypotéku človek, ktorý nemá nič našetrené a jeho plat či istota v zamestnaní nie sú na sto percent, môže to v istých situáciách viesť k veľkým problémom. Čiže vravím: hypotéka áno, ale len za určitých podmienok.“
Pohľad psychológa
Tretí pohľad na problematiku hypotekárneho úveru bude takisto zaujímavý, nakoľko mám svoj názor bude interpretovať psychológ Peter Orviský. „Zadĺženie sa prostredníctvom hypotekárneho úveru v podstate na tretinu nášho života je čin svojím významom porovnateľný s tými najdôležitejšími krokmi v živote. Ja osobne ho vnímam v dvoch rovinách. Tou prvou je aj zo psychologického hľadiska významný faktor zaobstarania si vlastného bývania, ktoré je pre život jedinca a ešte viac pre život rodiny často doslova oslobodenie od nevhodných podmienok a dodanie nového a potrebného impulzu. Druhá rovina sa však odohráva na opačnom póle, ktorý znamená neustále prítomný strach z neschopnosti úver splácať. Tu do hry vstupujú negatívne emócie ako stres, hnev či nervozita, ktoré môžu človeka priviesť aj k závažným fyzickým ochoreniam. Ďalšia vec týkajúca sa hypotekárneho úveru: ako čert kríža sa bojíme straty zamestnania a tak pracujeme ešte viac, prípadne si nájdeme ďalšie zamestnania, aby sme hypotéku mohli splácať a to má zasa výrazne negatívny vplyv na náš rodinný život a tiež na naše fyzické a psychické zdravie. Treba sa však na to pozerať tak, že vždy, aj v tých zdanlivo najhorších situáciách, sa nájde nejaké východisko, aj keď najmä pri problémoch s hypotékou môže ísť naozaj o veľmi vážne problémy a to nielen z finančného hľadiska.“
autor: Andrej Jurica
Zaujimave nazory, aj ked asi typicke pre kazdu skupinu, ktoru zastupoval dany odbornik. mne osobne najblizsie bol ten psycholog