Vaša mzda a štátny príspevok pre mladých
Hypotekárny úver pre mnohých z nás predstavuje prakticky jediné riešenie, ako si zadovážiť vlastné bývanie, či už ide o byt, dom, alebo stavebný pozemok. Na mnoho rokov si na krk uviažeme bremeno, ktorého sa zbavíme často takmer až v dôchodkovom veku. Sú však spôsoby, ako si hypotéku trochu „poľudštiť“ a to napríklad využitím štátneho príspevku pre mladých. Aké sú však podmienky na jeho získanie?
„Vážená redakcia, obaja s manželom máme 32 rokov, sme zamestnaní, chceme si však poriešiť vlastné bývanie, nakoľko bývame u svokrovcov. Chceme si od banky vziať hypotéku, počula som však, že môžeme mať nejakú úľavu na úrokoch od štátu. Vedeli by ste mi prosím bližšie vysvetliť, o čo konkrétne ide a ako ju môžeme dostať? Hlavne nás zaujímajú finančné kritériá,“ píše nám naša čitateľka Ivana Zaujecová z Trnavy.
Pani Ivana má na mysli zrejme práve takzvaný štátny príspevok pre mladých, ktorý znamená zľavu z úrokovej sadzby pri hypotekárnom úvere. Výšku tejto zľavy každoročne určuje štát pri schvaľovaní rozpočtu. Znamená to teda, že sa môže meniť prakticky každý rok. V tejto súvislosti je ale dôležité povedať, že pre kalendárny rok 2013 táto zľava predstavuje dve percentá. K nim ešte treba pripočítať jedno percento, ktoré vám poskytne banka a hneď tu máme o tri percentá nižšie úrokové zaťaženie. Možno si síce poviete, že aj tak sú to len tri percentá, ale pri takých veľkých sumách, o aké ide pri hypotéke, vedia aj tri percentá urobiť veľmi zaujímavé čísla.
Záleží hlavne na vašom príjme
Je trochu na škodu, že pani Ivana nenapísala, aké majú so svojím manželom príjmy, pretože by sme vedeli presne určiť, či na poskytnutie príspevku pre mladých majú vôbec nárok. Aj od príjmu totiž záleží, či ho vôbec môžete získať. Platí tu presné pravidlo hovoriace o tom, že ku dňu podania žiadosti o hypotekárny úver nesmie priemerný hrubý príjem žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok prekročiť 1,3 násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, ktorý predchádza kalendárnemu štvrťroku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver. Je potrebné ešte dodať, že pokiaľ ide o manželov, platí tu logicky 2,6 násobok, pričom príjmy manželov sa spočítajú.
Aby sme však boli aj trochu konkrétnejší, pre tento momentálne plynúci štvrťrok, čiže pre obdobie od 1.4. do 30. 6. 2013 platí, že pokiaľ bola hrubá mesačná mzda pani Ivany a jej manžela dohromady nižšia ako 2275 eur, nárok na poskytnutie štátneho príspevku pre mladých si môžu uplatniť. Pre samostatného žiadateľa o hypotekárny úver do 35 rokov, keďže podmienkou je aj táto veková hranica, to teda znamená, že jeho hrubá mesačná mzdy v minulom roku nemohla byť vyššia ako 1137,50 eur.
Je teda zrejmé, že štátny príspevok pre mladých je skutočne zaujímavá forma zníženia úrokovej sadzby, negatívnym faktom však je, že trvá len po dobu piatich rokov od poskytnutia hypotekárneho úveru. No aj toto obdobie pre vás v každom prípade môže znamenať dôležitú finančnú úľavu, ktorej výsledok sa vám pretaví do menšieho zaťaženia vašej peňaženky.
autor: Andrej Jurica