25.11.2024

Pozemkové spory: ako ich riešiť?

Susedské spory vedia niekedy prerásť priam do obludných rozmerov a to najmä v prípade, že ide o spory pozemkové. Možno ste sa aj už vy stretli s niečím podobným, ako je hádka o tom, prečo váš plot leží na susedovom pozemku, prečo si sused privlastňuje pôdu, ktorá mu už podľa vás nepatrí a tak ďalej. Mail s týmto námetom nám do redakcie poslal aj Tomáš Okúň z Bratislavy.

„Vážená redakcia magazínu Real Expert, pravidelne čítam Vaše články, v ktorých sa dozviem mnohé nielen o stavebných projektoch, ktoré sa na Slovensku chystajú, ale hlavne ma zaujímajú rady týkajúce sa realít. Preto verím, že mi pomôžete s mojím problémom: s rodinou chodíme na našu chalupu na Stredné Slovensko. Doteraz bolo všetko v poriadku, až kým vedľajší dom nekúpil nový majiteľ. Problémy s ním vznikli už počas rekonštrukcie chalupy, ktorú kúpil. Nový plot si totiž umiestnil na našom pozemku, pričom však tvrdí, že to je ešte jeho pozemok. Ja som si však istý, že nemá pravdu a že nám doslova ukradol kus nášho majetku. Ako mu to mám dokázať?“

Pán Tomáš, na Slovensku sú súdy doslova zavalené územno-právnymi spormi typu, aký ste nám vo svojej otázke opísali. Nevieme, či aj vy zvažujete súdne pojednávanie, v prvom rade by ste si však mali na pomoc zavolať profesionálneho odborníka, ktorý sa nazýva geodet. Ten totiž vytýči hranice pozemku a následne vyhotoví protokol. S výsledkami svojho skúmania oboznámi všetky zúčastnené strany, čiže všetkých susedov, ktorých sa daná vec týka a protokol predloží katastrálnemu úradu. Tento postup mal však pri stavbe spomínaného plotu dodržať Váš nový sused, nakoľko je v tomto prípade vytýčenie hraníc pozemku a vytvorenie vytyčovacieho protokolu v tomto prípade pre neho vec záväzná. Geodetické kancelárie si za túto službu účtujú sumu približne od 100 eur.

Ako vlastne prebieha také vytyčovanie hraníc pozemku? V zásade ide o zememeračskú činnosť, pri ktorej sa do terénu prenáša poloha lomových bodov hraníc pozemku podľa mapového podkladu. Výsledok tohto procesu musí byť veľmi presný alebo inak povedané: vytýčenie nemôže byť prevedené s menšou presnosťou, ako umožňujú použiteľné podklady. Ako sme už spomínali, s výsledkom vytýčenia musia byť oboznámení všetci susedia, ktorých pozemkov sa to týka. Podľa zákona ale nie je nutné, aby boli tieto osoby pri samotnom procese prítomné. Musí sa im však do rúk dostať kópia vytyčovacieho protokolu.

V tejto súvislosti je pán Tomáš dôležité si uvedomiť, že aj keby výsledok vytýčenia hraníc sporného územia vyznel vo Váš prospech, vzhľadom na právne vzťahy k nehnuteľnosti sa nič nemení. To znamená, že je potrebné vykonať ďalšie kroky, ktorými sa daný problém vyrieši. Jedna vec je totiž vytyčovací protokol, druhá vec je tá, ako sa k nemu postaví Váš sused. V ideálnom prípade medzi oboma stranami vznikne dohoda a pokiaľ sú ľudia rozumní, nie je nič jednoduchšie, ako plot o nejaký ten kúsok posunúť. Veľmi často však k dohode nedôjde a celá vec nakoniec skončí na súde. Je to zaiste nepríjemná dohra, ale aspoň máte nádej, že sa problém vyrieši vo Váš prospech. Súd si totiž vyžiada nezávislý znalecký posudok, ktorý už bude pre obe strany právne záväzný.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.