24.11.2024

Vyberáme projekt domu

Projekt domu je veľmi dôležitý krok v celej realizácií stavby, ktorý sa jednoducho nedá obísť. V tom naozaj nemáme na výber, vypracovať ho musíme, ale na výber máme v tom, ako ho budeme ponímať – to znamená, či si projekt necháme vypracovať od architekta alebo prijmeme typový projekt uvedený v niektorom z množstva katalógov. Ktoré riešenie je lepšie?

Drahšie a lepšie?

Všetko je to individuálne – len na klientovi totiž záleží, aký spôsob projektu si zvolí. A samozrejme, záleží to aj na jeho peňaženke, pretože projekt, ktorý vypracuje architekt na želanie klienta, je jednoducho drahší. Ide totiž doslova o návrh na mieru, v ktorom sú zosobnené všetky požiadavky klienta. No, všetky… Našťastie je tu architekt aj od toho, aby klienta niekedy trochu „pribrzdil“ v jeho nárokoch a predstavách, ktoré by boli buď stavebne alebo esteticky nepriechodné. Na druhú stranu vám zasa môže pomôcť, aby ste uvoľnili cestu svojej fantázií.

Ak si teda môžete finančne dovoliť spoluprácu s architektom, určite tak urobte. Jeho návrh totiž bude určite profesionálne vypracovaný nielen v súlade s vašimi požiadavkami, ale aj v súlade so všetkými technickými a estetickými normami a tiež s okolím vášho budúceho domu. Môžete tak mať doslova svoj dom snov. A koľko vás takéto služby architekta vyjdú? Je to samozrejme individuálne, ale počítať by ste mali maximálne s pätnástimi percentami z celkových výdajov na stavbu domu.

Lacnejšie a horšie?

Názov medzititulku v žiadnom prípade nezodpovedá realite. Teda, môže aj nemusí. Na mysli máme druhý spôsob výberu projektu na výstavbu rodinného domu, čiže využitie niektorého z už vypracovaných typových projektov z katalógu. Tento spôsob má svoje nepopierateľné výhody, medzi ktorými najdôležitejšiu úlohu hrajú zrejme ušetrené financie, ktoré si väčšina z nás dobre stráži najmä pri takýchto veľkých investíciách. Kvalitne vypracovaný projekt typového dom vás totiž vyjde približne na tisíc eur, čo je však podstatne nižšia suma, než by ste zaplatili za služby architekta.

Je síce pravda, že niektorí „fajnšmekri“ nad takýmto výberom ohŕňajú nos, pretože podľa nich slovo typové znamená niečo ako bez osobnosti a individuality, ale stačí sa len dobre poprevŕtať ponukou či už v tlačených alebo online katalógoch a zistíte, že to nie je celkom pravda. Na výber totiž máme nepreberné množstvo návrhov a mnohé z nich skutočne za žiadnych okolností nemôžeme nazvať prívlastkami nemoderné alebo neestetické. Výhodou typových domov je však aj rýchlosť, za akú návrh dostanete k dispozícií – ide totiž spravidla iba o dva, maximálne tri týždne. Rozhodnutie je však samozrejme na vás, preto si pri výstavbe domu dobre zvážte svoje priority a na ich základe sa rozhodnite, či si projekt domu necháte vypracovať architektom, alebo siahnete po lacnejšom variante, ktorým je typový projekt domu.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.