24.11.2024

Keď živnostník hypotéku žiada

„Dobrý deň, čítam pravidelne Vaše články, v ktorých som našiel dosť veľa aspoň pre mňa zaujímavých vecí a práve preto sa nas Vás chcem obrátiť s prosbou, aby ste mne a tiež ostatným čitateľom priblížili, ako môže živnostník čo najjednoduchším spôsobom získať hypotéku. Je to totiž aj môj prípad – už niekoľko rokov som aj ja živnostníkom a zarábam pomerne slušne, no a tak by sme sa s rodinou chceli presťahovať z bytu do domu. Máme už jeden veľmi pekný dom vyhliadnutý, ale nemám potrebnú hotovosť na jeho kúpu a tak chcem požiadať banku o hypotéku. No počul som od známych, že ako živnostník s tým môžem mať problém. Chcem sa vás spýtať, ako sa banky stavajú k živnostníkom a čo mám robiť, aby som úver dostal?“ pýta sa Radoslav Zaujec z Trnavy.

Banky verzus živnostníci

So živnostníkmi je to tak. Aby mohli zaplatiť či najnižšie dane, často sa tvária, že vlastne ani takmer nič nezarobili a snažia sa svoj zisk držať na uzde. Samozrejme, nejde o reálny zisk, ale o zdokladovanie čo najnižších príjmov a čo najvyšších možných výdavkov, aby nakoniec daňový úrad pochopil, že by dane prakticky od živnostníka ani pýtať vlastne nemal. Z jedného uhľa pohľadu je to logická záležitosť, napokon všetci chceme mať zarobených čo najviac peňazí a zaplatiť z nich čo najnižšie dane. Ale na druhú stranu, ktorej reálny dopad si živnostníci niekedy neuvedomujú, v konečnom dôsledku idú sami proti sebe. A to platí aj v prípade poskytnutia hypotekárneho úveru bankou.

Tie totiž vychádzajú primárne z jednej veci a tou je čistý zisk za uplynulé zdaňovacie obdobie. Ak teda živnostník preukáže nízky zisk, len sotva môže počítať s tým, že je pre neho hypotekárne úver dosiahnuteľný. Nájdu sa totiž živnostníci a nie je ich málo, ktorým po započítaní všetkých výdavkov do daňového priznania zrazu vyskočí čistý mesačný príjem nejakých päťsto eur alebo ešte menej. A to treba uznať, že len máloktorá banka by pri takomto príjme a takýchto výdavkoch hypotéku poskytla.

Priznajte sa…

Ak teda pán Radoslav chce získať hypotekárny úver, mal by priznať celý zisk a minimalizovať náklady a výdavky. Ich optimalizácia, podobne ako aj paušálne výdavky, môže byť totiž pre vašu vysnenú nehnuteľnosť konečnou stanicou. Rada je teda jednoduchá: maximalizujte svoje príjmy a minimalizujte svoje výdavky. Ak sa týmto spôsobom nastavíte vo svojom daňovom priznaní, bude to pre vás veľký krok vpred, aspoň teda v súvislosti s vybavením hypotekárneho úveru. No v tejto súvislosti je potrebné spomenúť, že nie je banka ako banka, aj keď si mnoho ľudí myslí pravý opak. Áno – sú banky a je ich väčšina, ktoré na to, aby živnostníkovi hypotéku poskytli, vychádzajú len a len z výpočtu čistého zisku, ktorý je uvedený v daňovom priznaní, ale nájdu sa aj banky, ktoré každého živnostníka posudzujú individuálne. V ich konkrétnom konaní to znamená, že zohľadňujú nielen čistý zisk, ale aj priemerný obrat, ktorý sa živnostníkovi objavuje na jeho bankovom účte. Preto bude pre pána Radoslava najlepšie ponavštevovať čo najviac bánk, aby sa presvedčil, ktorá z nich mu „dopraje“ jeho vyhliadnutý rodinný dom.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.