Čas podania daňového priznania k dani z nehnuteľnosti sa blíži!
Nielen posledný deň v marci, ale aj posledný januárový deň sa vyznačuje istou nervozitou vzhľadom na daňové priznanie. Nejde však o dane z príjmu, ale o daň z nehnuteľosti. Poďme sa na to pozrieť trochu bližšie, aby sme toto daňové priznanie nezabudli podať.
Ak ste ešte nad podaním daňového priznania k dani z nehnuteľnosti zatiaľ ešte nepremýšľali, mali by ste tak čo najskôr urobiť, pretože posledný termín sa veľmi rýchlo blíži. Je to totiž 31. január, čiže ak aj vy patríte medzi tých, ktorí tento úkon za rok 2012 musia vykonať, nemali by ste to odkladať na poslednú chvíľu. Podávať ho totiž miestnemu správcovi dane, ktorým je obec alebo mesto, musí ten, kto v roku 2012 nadobudol nehnuteľnosť, pričom ide o každý typ nehnuteľnosti, čiže nielen byt či dom, ale aj pozemok či nebytový priestor. Túto povinnosť má však aj ten, kto nehnuteľnosť v roku 2012 predal. V prvom aj druhom prípade sa však všetko odvíja od zápisu v katastri nehnuteľností, čiže ak ste v minulom roku nehnuteľnosť nadobudli, musela byť pod vaším menom zapísaná v katastri najneskôr do prvého januára 2013. No a naopak, ak ste nehnuteľnosť predali, povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti vám vzniká vtedy, keď už k prvému januáru 2013 v katastri nefigurujete ako jej vlastník. Ak si to teda zhrnieme, tento typ daňového priznania musia podať fyzické aj právnické osoby, u ktorých od 2. januára do 31. decembradošlo oproti predchádzajúcemu roku k zmene vo vlastníctve nehnuteľností: čiže mohlo ísť o kúpu, predaj, darovanie, dedičstvo, zmena účelu využitia, vydanie stavebného povolenia, kolaudáciu a tak ďalej.
Kto platí a koľko
Pokiaľ ste v v minulom roku žiadnu nehnuteľnosť nenadobudli a ani nepredali, odpadá vám povinnosť podať za ňu príslušné daňové priznanie. Povinnosť zaplatiť za ňu daň vám však zostáva. Vyberá ju mesto alebo obec, ktoré môžu určovať jej sadzbu, či dokonca daň zrušiť alebo niekoho od nej odbremeniť či znížiť na polovocu. Preto sa aj jednotlivé sadzba líšia nielen obec od obce, mesto od mesta, ale jednotlivé časti väčších miest môžu mať rozličné sadzby. Nemôžeme tu, samozrejme, uviesť všetky dane za nehnuteľnosť všetkých miest a obcí, ale ako dobrý príklad na ilustráciu nám môže poslúžiť naše hlavné mesto. Tu sa jeho územie delí na tri pásma: do prvého patria tie najokrajovejšie mestské časti, ako napríklad Rusovce, Jarovce, Čunovo alebo Vajnory, v druhom sa už dostávame bližšie k centru, čiže nájdeme tu Petržalku, Ružinov či Nové Mesto a v treťom pásme sa nachádza mestská časť Staré Mesto.
Pokiaľ teda ide napríklad o sadzby dane za byt, podľa informácií zverejnených na oficiálnej stránke mesta majitelia bytov v prvom pásme zaplatia 35 centov za meter štvorcový, v druhom pásme 39 centrov a v pásme treťom 47 centov. Za rodinné domy sú daňové sadzby podobné: pre prvé pásmo platí 36 centov, pre druhé 40 a pre tretie 48 centov za meter štvorcový. K tomu je ešte potrebné pripočítať ďalších 17 centov ako príplatok za ďalšie podlažie. Výšku dane si však nemusíte vypočítať sami, platobné výmery vám totiž pošle samospráva.
autor: Andrej Jurica