22.11.2024

Na tému znalecký posudok

Pri niektorých úkonoch súvisiacich s nehnuteľnosťami od nás kompetentné orgány alebo finančné inštitúcie vyžadujú znalecký posudok. O tom, čo to konkrétne je a na čo ho potrebujeme, sa budeme baviť práve v tomto článku.

Čo je to a na čo je dobrý

Termín znalecký posudok v sebe skrýva určenie hodnoty nehnuteľnosti, ktoré je vypracované pre potreby predaja, kúpy, hypotekárneho úveru a podobne. Je to teda bežná súčasť transakcií, v ktorých má svoje miesto určitá nehnuteľnosť. Aby ste však tento pojem chápali správne, nemali by ste si ho mýliť s predajnou cenou nehnuteľnosti. Tá je totiž podstatne viac flexibilná a pohyblivá ako hodnota nehnuteľnosti určená znalcom a takisto na jej výšku vplýva podstatne väčší počet rôznych a často subjektívnych faktorov. V znaleckom posudku totiž figuruje takzvaná hodnota nehnuteľnosti, ktorá je vypočítaná na základe objektívnych dôvodov, ktoré musí znalec vziať do úvahy. Medzi faktory ovyplyvňujúce jej výšku patrí všetko, čo sa danej nehnuteľnosti týka. Ide teda o jej umiestnenie, čiže lokalitu, výmeru, stav, pozemok, vek a tak ďalej.

Samozrejme, aby bol výpočet čo najobjektívnejší, do úvahy je potrebné vziať aj momentálny vývoj cien na realitnom trhu v porovnaní s obdobnými nehnuteľnosťami v danej lokalite. Na základe týchto a ďalších kritérií potom znalec určí hodnotu nehnuteľnosti, ktorá bude figurovať napríklad pri žiadosti o poskytnutie hypotekárneho úveru, v dedičskom konaní a podobne.

Kto môže byť znalcom?

Pokiaľ si chcete nechať vypracovať znalecký posudok, o akom je reč, obráťte sa na skutočného znalca, ktorý má na tento výkon poverenie od Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky. Musí teda figurovať v zozname znalcov tohto ministerstva. Odbornosť znalca si môžete preveriť, aby ste neplatili nejakému horlivému laikovi, ktorý sa za znalca iba vydáva. Na tento účel slúži najmä elektronický zoznam znalcov ministerstva spravodlivosti, kde si tiež preveríte, či daný znalec je oprávnaný vykonávať posudok v danej oblasti. No napríklad pri schvaľovaní žiadosti o poskytnutie hypotekárneho úveru vám často znalca odporučí samotná banka, takže sa jeho hľadaním nemusíte zdržovať.

Čo k nemu treba a koľko vás vyjde?

Aby mohol znalec konať čo najrýchlejšieho, mali by ste preňho vopred pripraviť všetky potrebné podklady. Medzi ne patrí doklad o vlastníctve nehnuteľnosti, kolaudačné rozhodnutie, projektovú dokumentáciu, rozhodnutie o pridelení súpisného čísla, kópiu z katastrálnej mapy, stavebné povolenie a podobne, pretože do hodnoty nehnuteľnosti je potrebné zarátať aj vek či technický stav daného objektu. Ak teda pôjde všetko tak, ako má, znalecký posudok by ste mali mať vypracovaný v štandartnej dobe troch dní, ale známe sú aj prípady, kedy sa celý proces natiahol až na dva týždne. Jeho platnosť je potom zvyčajne a maximálne jeden rok.

Pozrime sa ešte na to, čo vás vypracovanie znaleckého posudku vyjde. Samozrejme, niektoré banky ho pokytujú v rámci reklamných akcií zadarmo, bežná cena sa však môže pohybovať v závislosti od regiónu a tiež od typu nehnuteľnosti. V priemere však za znalecký posudok na rodinný dom môžete zaplatiť aj 350 eur. Byt vás vyjde o niečo lacnejšie – približne na 150 eur. Je ale možné, že v menších mestách za jeho vypracovanie zaplatíte o niečo nižšie ceny.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.