24.11.2024

Olomoucký mrakodrap: čo s ním?

Články, ktoré čítate v našom magazíne realexpert.sk, sa v drvivej väčšine týkajú Slovenska. Nie je však žiaden dôvod, aby sme si pre tému nezašli aj kúsok za hranice – do Českej republiky. V moravskom meste Olomouc sa totiž chystá výstavbu sedemdesiatpäť metrovej budovy, s ktorou však nie každý súhlasí.

Zdroj: www.sipral.cz

Nový vežiak v novej štvrti

Tento „mrakodrap“ by mal vyrásť v olomouckej štvrti Šantovka, ktorá v posledných rokoch vyrástla vďaka developerským snahám ako nové administratívne centrum tohto krajského mesta. Je to vlastne svojím spôsobom akýsi multifunkčný projekt, ktorý vznikol v dôsledku dopytu po modernizácií, revitalizácií a obnove územia v centre mesta, kde sa kedysi nachádzala továreň Milo. Ide o jedenásť hektárový pozemok, ktorý sa vyznačuje, respektíve sa bude vyznačovať nákupným centrom, obytnou zónou či dokonca oddychovou zónou na brehoch miestneho Mlymského potoka.

Táto štvrť sa stane aj „domovom“ najvyššej budovy v celom Olomouci nazvanej predbežne Šantovka Tower. Jej výška je skutočne impozantná – po dokončení bude totiž merať sedemdesiatpäť metrov. Nebude to však prvá budova s takouto výškou, pretože toto moravské krajské mesto sa môže pochváliť ešte ďalšími dvomi budovami s výškou nad sedemdesiat metrov. Šantovka Tower, ktorej predpokladané investičné náklady sa pohybujú na úrovni 400 miliónov českých korún, ich však o neveľký kúsok prekoná.

V jej útrobách sa budú nachádzať byty a malo by ich byť okolo osemdesiat. Zaujímavejšie je však jej architektonické poňatie pochádzajúce z dielne renomovaného britského architekta Roberta Bishopa z ateliéru Benoy. Ide o budovu mierne zaoblených tvaroch, čo pomerne vyjadruje súčasné snahy o tvorbu organickej architektúry. Na druhú stranu však podľa dostupných vizualizácií ani nepôsobí nadmieru bizarne, zachováva si akúsi impozantnú dôstojnosť a eleganciu a tak by pre Olomouc mohla byť zaujímavým prínosom.

Minimálne kontroverzne

Mnoho miestnych obyvateľov a aktivistov má však presne opačný názor. Kameňom úrazu je najmä výška budovy, ktorá je podľa nich „mierne“ prehnaná. A to hlavne vzhľadom na blízkosť historického centra mesta, ktoré tvorí druhú najväčšiu pamiatkovú rezerváciu v Českej republike. Ako napríklad tvrdia hlasy proti výstavbe Šantovky Tower, jej výrazná výška zreteľne pokazí panorámu tohto historického mesta. Navyše podľa nich jej lokalizácia nie je v súlade s určenými podmienkami územného rozvoja mesta, hoci podľa územného plánu sa výstavba projektu zdá byť v poriadku. V každom prípade ale odporcovia Šantovku Tower považujú za katastrofu, ktorá výrazne naruší architektonický kontext Olomouca. Podľa nich sa budovy tohto typu hodia do veľkomiest, ale rozhodne nie do stredne veľkých miest, ku ktorým sa radí aj toto krajské sídlo. Ak sa však investorovi podarí získať všetky potrebné povolenia, nepodľahne tlaku aktivistov alebo sa nezmení územný plán, Šantovka Tower by v Olomouci mala stáť už v roku 2015.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.